přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. ledna 2011, 15:52

O víkendu začne sezonu řada hvězd

Fanoušci zbystřete! Halová sezona se sice stále teprve rozjíždí, někteří ze špičkových borců však už zkusí vytrčit drápky. Letošní závodní premiéru chystají třeba překážkáři Svoboda a Škrobáková, sprinterka Rosolová či tyčkař Balner.

Některé závody, při nichž by mohly padat limity na HME či dokonce národní rekordy, jsou na programu už dnes. Patří mezi ně veřejné závody v Praze na Strahově, kde by se měl ve skoku o tyči poprvé letos představit Michal Balner, na kterého čeká výzva v podobě 560 cm, což je nominační kriterium na HME. Závodní premiéru by si měly odbýt i třeba Denisa Rosolová se Zuzanou Bergrovou, ty však zatím zvolí ještě tréninkové tratě. Stejným případem je i loňský junior roku Pavel Maslák, jenž by se měl postavit na start pětistovky. Zaútočí na české historické maximum na této trati, stejně jako se mu to povedlo minulý týden na třístovce? Dosavadní nejlepší čas historie na halovém půlkilometru má hodnotu 1:01.91 a v roce 2001 jej Zaběhl Štěpán Tesařík.

Také ještě dnes večer by měla v německém  Wuppertalu skákat tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Ta již má splněný limit velice slibným výkonem 460 cm, halový národní rekord je přitom jen o 5 cm výše. Dokáže chybějící kousek vymazat v solidní konkurenci domácích skokanek, vedené Kristinou Gadschiewovou?

Do plné zbroje se chystá navléknout i přítel Ptáčníkové, národní rekordman na překážkách Petr Svoboda. První letošní start by měl svěřenec Luďka Svobody absolvovat v sobotu v rámci mítinku Jablonecká hala.Vloni zde předvedl výkony 7.58 v rozběhu a ještě o dvě setiny lepší ve finále. I proto věří, že by se měl vejít do nominační hranice na HME, která má hodnotu 7.70. „Chtěl bych běžet dokonce pod 7.60, abych si upevnil psychiku před starty v zahraničí. Dosavadní příprava byla dobrá, padaly i osobní tréninková maxima, ale vím, že to není to nejpodstatnější.  Soutěž je vždy něco jiného. Na konci zimy je Paříž a tam bych chtěl být co nejlépe připravený,“ prohlásil Svoboda pro internetové stránky manažerské skupiny Top Athletics, která jej zastupuje. Spolu s ním by pak měli v Jablonci absolvovat svůj premiérový start i další elitní překážkáři – Martin Mazáč, Stanislav Sajdok a Lucie Škrobáková, pro níž je limit pro HME nastaven na 8.16. Dálkař Roman Novotný pak má možnost umazat 6 cm, které mu před týdnem v Olomouci chyběly ke splnění nominačního kritéria na evropský šampionát v hale. Ten má hodnotu 7.90 m.

Adam Pražák

Vytisknout