přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. února 2003, 00:10

O víkendu vyvrcholí domácí halová sezona

Pozornost české atletické veřejnosti se pro tento víkend obrátí k bratislavské hale Elán,

kde se v sobotu a v neděli uskuteční halové mistrovství České republiky mužů a žen. Kromě soubojů o mistrovské tituly půjde řadě atletů také o splnění limitu pro halové MS v Birminghamu. Právě šampionát v Bratislavě bude vůbec poslední příležitostí k dosažení limitu pro HMS, protože nominace se uzavírá 2. března.

Českých atletů se splněným limitem pro Birmingham je dosud evidováno šest – tyčkaři Pavla Hamáčková a Adam Ptáček, výškaři Jaroslav Bába a Tomáš Janků, mílař Michal Šneberger a Roman Oravec v běhu na 800 m. Další dvě místa v české výpravě patří vícebojařům Romanovi Šebrlemu a Tomáši Dvořákovi. Šebrle byl do soutěže sedmibojařů v Birminghamu nominován na základě výsledků v sezoně 2002, Dvořák se drží na šestém místě letošních světových tabulek, které by mu start v Birminghamu také zajistilo.

Někteří další atleti ČR, kteří hranici limitu dosud neúspěšně atakovali, tak musejí spoléhat na mistrovství republiky. Mezi tyto borce patří například úspěšní reprezentanti Kašpárková, Hlavoňová a Mužík. Všichni tři budou ve svých závodech motivováni výkony kvalitních soupeřů. Šárka Kašpárková, jež letos nejdál dolétla na 14,09 m a ke splnění limitu pro halové MS jí tak chybí 13 cm, svede souboj s Martinou Darmovzalovou. Ta v této sezoně dosáhla výkonu 13,98 m. Ve výškařském sektoru žen se představí trojice vyrovnaných soupeřek, které také pomýšlejí na účast na halovém MS. Zuzana Hlavoňová, Iva Straková a Inge Janků prokazují letos stabilní výkonnost, ale do limitu jim stále schází několik centimetrů. Janků překonala v Čejkovicích 188 cm, Hlavoňová 190 cm při Hustopečské laťce a Straková se v Čejkovicích přenesla dokonce přes 191 cm. Limit výškařek pro Bimingham má hodnotu 194 cm. Čtvrtkař Jiří Mužík byl limitu 46,70 zatím nejblíž na mítinku ve Stockholmu, kde dosáhl času 46,96. V Bratislavě proti němu nastoupí tréninkový partner Karel Bláha, který se tak po neúspěšných pokusech na dvojnásobné trati vrací k závodu na 400 metrů.

Určité naděje pro splnění limitu pro účast na halovém MS se přisuzují také dálkařům Lucii Komrskové a Petru Lampartovi, tyčkaři Štěpánu Janáčkovi, mílařce Renatě Hoppové či výškaři Janovi Janků. Ten by však svou případnou účast vybojoval na úkor jednoho z dvojice Jaroslav Bába - Tomáš Janků. V současné době by z nominace vyřadil svého bratra Tomáše.

Mistrovství České republiky mužů a žen v bratislavské hale Elán začíná v sobotu 1. března soutěží ve vrhu koulí žen, závěrečnou disciplínou šampionátu bude finálový běh mužských štafet na 4x200 m, který je na pořadu v neděli 2. března od 15:25 hodin.

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články