O víkendu se uskuteční MS v krosu

středa 26. března 2003
Oba dny nadcházejícího víkendu ve švýcarském Lausanne budou ve znamení mistrovství světa v krosu.

Boje o světové tituly se uskuteční celkem v šesti závodech. 31. ročník světového šampionátu zahrnuje po dvou závodech v mužské a ženské kategorii a dále soutěž juniorů a juniorek. Délka kratší trati – 3943 m – je pro muže i ženy shodná, vytrvalostní závod je vypsán pro ženskou kategorii na 7973 m, pro muže 12276 m.

Do poslední chvíle byla nejistou účast dvojnásobného mistra světa z loňského roku, etiopského borce Kenenisy Bekeleho. Jednadvacetiletý mladík se pro zdravotní problémy letos nezúčastnil ani národního šampionátu, který byl zároveň kvalifikací na mistrovství světa v Lausanne. Etiopská atletická federace však Bekelemu pro start na světovém šampionátu udělila divokou kartu, a tak se obhájce prvenství v Lausanne přeci jen představí. Otázkou zůstává, zda se Bekele pokusí navázat na loňské úspěchy v obou závodech, nebo zvolí jen jednu trať. Toto rozhodnutí, které bude záviset na jeho aktuálním zdravotním stavu, nechává až do dějiště šampionátu. Zatím je Bekele přihlášen do závodů na 3943 m i 12276 m.

V soutěži družstev si na prvenství brousí zuby Španělé, kteří mají v týmu závodníky ověnčené řadou medailových úspěchů. Čerstvý domácí mistr na mílařské trati v krosu Yousef El Nasri je zároveň časem 7:39,80 držitelem evropského rekordu na 3000 m v kategorii do 22 let. Alberto García na halovém mistrovství světa v Birminghamu v běhu na 3000 m získal stříbrnou medaili, když podlehl pouze Gebrselassiemu z Etiopie. Ve stejném závodě skončil čtvrtý Jesús Espaňa. Vytrvalostní trať na letošním mistrovství Španělska vyhrál Fabián Roncero. Španělský tým ve svých řadách dále má úřadujícího evropského šampiona na 10 000 m José Manuela Martíneze a bronzového z ME 2002 v maratonu Julia Reye. V pořadí družstev na loňském MS v krosu skončili Španělé třetí za vítěznou Keňou a druhou Etiopií. Tyto týmy spolu s družstvem Maroka budou největšími favority také na MS v Lausanne.

Mezi ženami se mnoho očekává od teprve devatenáctileté Alice Jemeli Timbililové z Keni, která v letošní sezoně získala domácí titul. Už v sedmnácti letech se zúčastnila OH v Sydney v závodě na 10 000 m. Rok předtím vybojovala zlatou medaili na premiérovém MS do 22 let na 3000 m.