přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

O víkendu mají napilno chodci i běžci

Hlavní českou událostí bude o víkendu mistrovství republiky na 50 km chůze, které hostí slovenské Dudince. Světový šampionát v přespolním běhu proběhne ve skotském Edinburghu. Doma v Praze je na programu půlmaraton.

MČR v chůzi na 50 km mužů, Dudince, Slovensko
Sobotní závody v Dudincích, lázeňském městečku ve středním Slovensku, v sobě slučují hned několik národních mistrovství. Nejkvalitnější konkurence bude patrně mezi muži, dudinskou padesátku pojalo jako mistrovství své země nejen Česko a domácí Slovensko, ale také Litva, Maďarsko a Polsko. Pro českou elitu to bude dobrá šance, jak se nominovat do Pekingu. "Holuša s Malysou se znovu pokusí o limit na OH na 50, pro Holušu by to byla vysněná čtvrtá účast na OH, pak by zřejmě skončil," vidí situaci chodecký trenér Ivo Piták. Padesátka startuje zítra v 8:30.
Dvacítka žen není mistrovstvím ČR, to se uskuteční za dva týdny v Poděbradech. Dudinecký zaávod je však šampionátem pro Slovenky a Maďarky. A uvidíme zde i nejlepší českou trojici v čele s olympijskou limitářkou Schindlerovou. Ambice Češek popisuje jejich trenér Ivo Piták. "Zuzana Schindlerová se pokusí rozejít závod pro Lucii Pelantovou, která bude zkoušet limit na dvacítce. Vzhledem k jejich věku by byla jejich účast na OH určitě dobrou zkušeností, která by je posunula dál, i kdyby na nejlepší soupeřky nestačily." Barbora Dibelková, nejlepší česká chodkyně posledních let, by se také měla objevit na startu. Zatím testovala formu na poloviční trati při soutěži v Olomouci, která se započítává do extraligy. Skončila pátá s takřka tříminutovým odstupem. Kromě tréninkových kolegyň - vítězná Schindlerová, která prokázala výbornou formu, a druhá Pelantová - ji předčily i Slovenka Maria Czakova, a také Monika Choděrová. Ženy vyjdou na 20km trať společně s muži ve 14 hodin. V Dudincích mají šanci startovat také mládežnické kategorie od žákovských po juniorské.

Hervis půlmaraton, Praha

Hervis 1/2 maraton slaví desáté narozeniny. Běh, který měl být původně hlavně průpravou na květnový maraton, se za tu dobu stal svébytnou akcí, která spolu se zmíněným maratonem a zářijovou "desítkou" vytváří trojitý pilíř celé sezony Prague International Marathon (PIM). Nově se obě delší distance mohou pyšnit také oceněním od IAAF, která je ve své klasifikaci běhů mimo dráhu zařadila do "stříbrné" skupiny. Úspěšnější je na světě pouze Berlín, jehož maraton byl oceněn plaketou zlatou. Praha je v hodnocení hned za ním,  žádné další město nemá v elitních skupinách jak půl, tak celý maraton. Plakety s sebou nesou jistá privilegia (např. zde platí limity na velké akce), ale také četné závazky. Vedle řady požadavků k trati a zabezpečení je to účast alespoň šesti atletů s výkony pod přesně stanovenou hranicí. U stříbrné kategorie to je čas 1:03:00 na půlmaraton.  V letošní startovce je takových borců, vesměs z Keni, hned osm. Tato skupina se pochopitelně kryje s hlavními favority na vítězství.

Nejlepší časy z přihlášených mají Jackson Kiprono Kirwa a Wilson Ombui Onsare. Oba se mohu pyšnit osobním rekordem 1:00:52. Kirwa, jehož maximum je z loňského půlmaratonu ve francouzském LIlle, má rychlý čas na kontě už i letos. Před čtyřmi týdny běžel v Paříži 1:01:14. "Věřím, že mohu běžet zase rychle," odpověděl na otázku, zda se tak krátký odstup mezi půlmaratony neprojeví na jeho výkonnosti. Na výstřel startéra, jímž je vítěz Světového poháru v klasickém lyžování Lukáš Bauer, bude čekat s číslem 1 na prsou.  Trojku, označující majitele třetího nejlepšího osobního rekordu, bude mít Eliah Muturi Karanja. I jeho maximum je lepší 1:01:00, což je od loňského roku traťový rekord Patricka Iwutiho. "Jsou tam i další rychlí závodníci, kteří by se mohli o jeho překonání pokusit. Hodně bude záležet na počasí,"Jana Moberlyová, která převzala funkci manažera aletů po Paolo Ottonem.

V kategorii žen bude favoritkou držitelka traťového z roku 2006 Caroline Kwambaiová. Vloni odešla dvaatřicetiletá Keňanka těsně poražena od Liliji Šobuchovové z Ruska, letos bude chtít zaváhání napravit. "I ona je prý připravena nejen vyhrát, ale i vylepšit svůj rekord trati, který je zatím 1:10:08," říká na její adresu Moberlyová. Havní konkurentkou pro Kwambaiovou by měla být Etiopanka Asha Gigiová.

Slabinou startovní listiny je česká účast, kterou výrazně oslabila četná zranění našich nejlepších. Z původně ohlášené čtveřice domácích TOP atletů, se během jediného dne z různých zdravotních důvodů odhlásili tři. Jana Faschingbauera trápí kotník, Jana Bláhu Lýtko a Petra Kamínková si přetížila koleno. Úlohy českých jedniček tak přešly na Davida Gerycha a Janu Klimešovou.

Trasa závodu doznala změn kvůli opravě Karlova mostu, start i cíl bude na Palachově náměstí.  

MS v přespolním běhu, Edinburgh, Velkán Británie
Oči běžeckého světa se zejména v neděli upřou do Skotska. Sem se sjede vytrvalecké elita, zvláště ti, kteří to umí dobře v terénu. Na mistrovství světa v přespolním běhu to již bude tradičně souboj běžců především z Afriky.

Hlavní favorité: Tadese a Bekele
Do lítého souboje Etiopanů a Keňanů mezi muži však budou chtít promluvit i jiní: obhájce loňského vavřínu, Eritrejec Zersenay Tadese, ale třeba Uganďan Moses Kipsiro, bronzový medailista z Ósaky a jediný šampion své země na afrických hrách. Etiopany nepovede nikdo jiný než Kenenisa Bekele, muž, který dokázal pětkrát za sebou vyhrát na MS obě trati a desítku individuálních titulů doplňuje na jedenáctku juniorský triumf. Kratší distance byla loni zrušena a na delší Bekele jako několik dalších nezvládl horko.
Další motivací pro výhru v Edinburghu je pro Etiopana historická statistika. Šestým titulem by se osamostatnil v jejím čele, kde jej aktuálně doplňují Keňané John Ngugi a Paul Tergat. Druhý jmenovaný je mimochodem posledním příslušníkem své země, který pro ni v roce 1999 získal titul. Takže i touha Keňanů po triumfu je veliká. Jejich tým povede vítěz keňského mistrovství Gideon Ngatuny, loni 4. Šéf keňské atletiky Isaiah Kiplagat upozornil na další motivaci pro svůj tým. "Chceme ukázat světu, že jsme se vrátili k normálu a vítězství by mělo být jeho ukázkou," vyjádřil se Kiplagat podle IAAF směrem k politickým nepokojům v Keni.
Mimoafrickou špičku by měl při neúčasti domácího Faraha a Ukrajince Lebedě reprezentovat Australan Craig Mottram, jehož matka se narodila ve Skotsku.

Ženské špička je vyrovnanější
Mezi ženami nejsou dvě jednoznačné adeptky na titul jako mezi muži. Mírnou favoritkou je přeci jen Etiopanka Tirunesh Dibabaová, i když u ní panují stále pochybnosti o jejím úplném zdravím. Komplikace provázejí Dibabaovou právě od loňského MS v keňské Mombase, kde musela vzdát. Vypustit musela po triumfu v Ósace na 10 km zbytek sezóny, od té doby prošla jen jedním závodem, navíc v hale. V Edinburghu však bude chybět obhájkyně titulu Holanďanka Lornah Kiplagatová a alespoň z tohoto pohledu má Etiopanka úlohu snadnější. Silné konkurentky má však nejen ve svém týmu - Gelete Burkaová a Meselech Melkamuová. Keňanky povede mlaďounká Linet Masaiová, která loni s přehledem dominovala juniorkám a letos, stále teprve 17letá, tak raději poměří síly s dospělými.
Podobně jako mezi muži, ponese "vlajku" mimoafrických zemí Australanka. Benita Johnsonová se může pochlubit dokonce titulem z roku 2004, předloni skončila těsně pod stupni vítězů.
Češi ani Češky na MS nestartují.

Program MS v Edinburghu:
13:00 juniorky (6 km)
13:30 junioři (8 km)
14:05 ženy (8 km)
14:45 muži (12 km)

 

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout