přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. června 2006, 13:10

O víkendu je Evropský pohár ve vícebojích

Kromě Superligy nás bude zajímat hlavně 1. liga v Jaltě, kam včera odcestovala česká výprava. Tomáš Dvořák může vytvořit "světový rekord" v počtu desetibojů nad 8000 bodů.

"Jalta je rozpálená do běla a vlhkost je tu velmi vysoká," informuje přímo z místa dění šéftrenér reprezentace Václav Fišer. "Navíc bydlíme v hotelu bez klimatizace, ale všichni atleti jsou zdraví a natěšení na závody." Kromě Tomáše Dvořáka budou české barvy obhajovat Josef Karas, Dominik Špiláček a Milan Kohout. Dvořák se o útok na rekordní počet desetibojů nad 8000 bodů pokoušel letos v Götzisu, ale nakonec získal "jen" 7873 b.

Favority na zisk titulu pro tým jsou Bělorusové. V jejich sestavě nechybí juniorský evropský šampion Andrej Krauchanka (letos 8013) či Alexander Parchomenko, který si letos vytvořil osobní rekord výkonem 8050 bodů. Zbývající dva Bělorusové - Shulha a Nikitin - mají osobní rekordy nad hranicí 7500 bodů.

České kvarteto žen odcestovalo do Ukrajiny ve složení Michaela Hejnová, Jana Korešová, Marie Burešová a Denisa Ščerbová. Budeme zvědaví hlavně na výkon Denisy Ščerbové. Ta začala o návratu k víceboji uvažovat na jaře, když v hale překonala český rekord v pětiboji výkonem 4392.

Podle internetového serveru EAA jsou favoritkami Švýcarky, které mají dvě závodnice s osobními maximy nad 6000 body (Sylvie Dufourová, Simone Obererová). Slušné šance mají prý také Češky a Nizozemky.

Kromě 1. ligy v Ukrajině a 2. ligy ve Španělsku čeká na nejlepší vícebojařské týmy také Superliga. Tu letos hostí francouzské město Arles. Největší individuální hvězdou bude jistě mistryně světa a Evropy, olympijská vítězka a vedoucí žena letošních světových tabulek, Carolina Klüftová ze Švédska. Teprve třiadvacetiletá Klüftová se připravuje na mistrovství Evropy ve švédském Göteborgu. "Na Evropský pohár ve vícebojích se těším," řekla pro EAA. "Krásně to zapadá do mého tréninkového plánu. A týmu pomůžu, jak jen budu moci."

Mezi muži patří k favoritům Rusové v čele s pětadvacetiletým Alexandrem Pogorelovem. Francouzi spoléhají na Romaina Barrase a Rudy Bourguignona a Estoncům by měly pomoci výkony Mikka Pahapilla a Krisjana Rahnua.

Letošní evropské tabulky:
 
MUŽI
1. 8333 Roman Šebrle (ČR) - výkon s větrem
2. 8310 Dennis Leyckes (Něm.)
3. 8239 André Niklaus (Něm.)

ŽENY
1. 6719 Carolina Klüftová (Švéd.)
2. 6463 Julija Ignatkinová (Rus.)
3. 6448 Ljudmila Blonská (Ukr.)

David Klempíř

Vytisknout