přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. dubna 2004, 11:37

O víkendu Domažlice zažijí atletický svátek

V sobotu 24. dubna se uskuteční jedna z nejvýznamnějších událostí domažlického okresu.Foto: František Macák
Domažlický půlmaraton jasně převyšuje další místní sportovní akce, jeho 11. ročník bude už popáté zároveň mistrovstvím České republiky. „Svou úrovní je Domažlický půlmaraton určitě největší sportovní událostí, výrazná je i jeho propagace. Soutěž propagujeme nejen v Čechách, ale i v zahraničí,“ zhodnotil ředitel závodů Petr Konop a dodal: „akce už patří k takovému chodskému koloritu.“ Výsledky Domažlického půlmaratonu 2004 se započítají také do hodnocení Českého běžeckého poháru.

Od prvního ročníku závodů v roce 1994 získal Domažlický půlmaraton tradici i prestiž a roste i podpora ze strany města. „Letos už přišla i finanční podpora města, které nám ostatně pokaždé vyšlo vstříc zapůjčením radnice v době závodů a také jakýmsi pronájmem náměstí,“ uvedl Konop. Běžci absolvují v ulicích města 6 tří a půlkilometrových okruhů.

Dva dny před závodem pořadatelé registrují v kategoriích mužů a žen celkem 110 přihlášených. „Pokaždé se stane, že se závodníci přihlašují ještě v den závodu. Proto očekávám tak 120 až 130 účastníků,“ odhadl Konop, „je to taková průměrná účast, dosavadní maximum jsme měli 172 závodníků.“ Hlavní závod odstartuje v 15 hodin, o hodinu dřív se uskuteční Lidový běh pro příchozí. „Těžko říct, kolik bude příchozích. Může to být v rozmezí 200 až 400 lidí. Půlmaraton je tady hodně populární a známý, propagujeme ho hlavně na školách. V den půlmaratonu se ale konají turistické pochody v okolí Domažlic, které taky přilákají spoustu lidí, hlavně středoškoláky,“ dodal Konop.

Největší pozornost ze startovního pole bude upřena na slovenského vytrvalce Róberta Štefka, který zažije svou premiéru v Domažlickém půlmaratonu. Pětatřicetiletý běžec se uchází o získání českého občanství, ale republikový šampionát v Domažlicích ještě nestihne. Hlavními adepty na mistrovský titul tak budou úřadující mistr ČR v maratonu Jan Bláha a druhý nejrychlejší Čech letošního Pražského půlmaratonu Miroslav Vítek. Rodák z Domažlic a trojnásobný český šampion Pavel Faschingbauer bude na letošním ročníku chybět, v neděli se chtěl v italské Padově pokusit o splnění limitu pro olympijské hry na maratonské trati. Před dvěma dny ho však zastihla viróza a vysoké teploty, které jeho účast znemožnily. Mezi ženami se o prvenství zřejmě rozhodne mezi pátou ženou domácích tabulek 2003 Helenou Šimkovou a Ivanou Martincovou, poslední mistryní republiky v maratonu.

Podrobné informace k DOmažlickému půlmaratonu naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout