přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. května 2003, 11:25

O víkendu ČR přivítá nejlepší veterány Evropy

Městečko Úpice v Jestřebích horách od 23. do 31. května hostí mistrovství Evropy veteránů.

„Organizačně je všechno dobře připraveno, zítra zahajujeme nemistrovskými závody,“ sdělil bezprostředně po poslední schůzce se starosty a organizátory šampionátu ředitel MEV Karel Šklíba. Mistrovství Evropy veteránů v Úpici se zúčastní více než 700 atletů z pětadvaceti zemí. „Ještě v tomto týdnu jsme přihlásili dalších dvacet závodníků,“ pochvaluje si vysokou účast Šklíba.

Mezi disciplíny veteránského ME v rámci atletického týdne v Úpici patří silniční běh na 10 km, chodecký závod na 30 km mužů a 20 km žen, půlmaraton a kros, který je do oficiálního programu MEV zařazen vůbec poprvé. Tyto závody proběhnou od soboty 24. do pondělí 26. května. Právě kros uzavírá hlavní program šampionátu v pondělí od 16 hodin.

TJ Maratonstav Úpice od svého vzniku v roce 1990 uspořádal řadu mezinárodních atletických akcí, většinou konaných v regionu Jestřebí hory a věnovaných veteránům. Před deseti lety se zde uskutečnilo ME veteránů v silničním běhu a chůzi, o čtyři roky později MS v běhu do vrchu. V roce 1999 Janské lázně přivítaly nejlepší veterány v běhu do vrchu při mistrovství světa.

Na mistrovství Evropy veteránů v silničním běhu a chůzi, které se uskutečnilo v roce 1993 v Úpici a Havlovicích, startovalo něco přes 600 závodníků z 19 zemí. V letošním roce se tedy zúčastní zhruba o 100 více startujících. Nejstarším účastníkem ME veteránů v roce 2003 bude osmaosmdesátiletý Němec Olbrechts Albert, který se postaví na start půlmaratonu. Mezi ženami je nejdříve narozenou ukrajinská chodkyně Chub Olenaová, jež dva týdny po svém vystoupení v Havlovicích oslaví 79. narozeniny.

Kromě mistrovských soutěží na evropském šampionátu veteránů se v Jestřebích horách v následujícím týdnu uskuteční i další běžecké závody, například Běh Terryho Foxe. 1600 metrů dlouhý silniční závod odstartuje v pátek 23. května v 16 hodin v Úpici. V neděli 1. června v Radvanicích uzavře seriál běžeckých závodů kvalifikační závod na MS v běhu do vrchu.

Tomáš Klement

Vytisknout