přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

O svěťák se pokusí Haile Gebrselassie

Legendární vytrvalec z Etiopie bude čtvrtým atletem, jenž se na letošní Zlaté tretře pokusí o světový rekord. Nastoupí na hodinovce.

Na čtvrteční souhrnné tiskové konferenci oznámili organizátoři Zlaté tretry další ze slavných jmen světové atletiky. Legendární Haile Gebrselassie nastoupí v předprogramu od 18.20 do 19.20 hodin a pokusí se podle svých slov o útok na světový rekord v hodinovce, popř. na 20 000 metrů.

V čele historických tabulek na hodinovce je již od roku 1991 Mexičan Arturo Barrios, který uběhl 21.101 kilometru. Gebrselassie se o rekord na Zlaté tretře pokoušel již v roce 2002, tehdy však vinou křečí skončil po 39 minutách. Jeho mezičasy však do té doby napovídaly na rekord. "Byl jsem velmi potěšen, když jsem se dozvěděl, že se organizátoři rozhodli zařadit do programu mítinku i hodinovku," vzkázal Haile do České republiky. "Před třemi týdny jsem zaběhl 10 000 metrů rychleji, než jsem si jen před startem pomyslel. Bylo by pro mě velkou ctí překonat světový rekord v zemi Emila Zátopka." O tempo by se v nejspíše šestičlenném poli měli starat dva vodiči.

Jde již o čtvrtý oznámený útok na světový rekord. První možnost 46. ročníku Zlaté tretry bude mít v úterním předprogramu ruská kladivářka Taťjana Lysenková, ve středu v hlavním programu tyčkařka Jelena Isinbajevová a na trati 5000 metrů Meseret Defarová.

Hvězdných momentů jistě nabídne letošní Zlatá tretra mnohem více. Na startu bude šest držitelů světových rekordů na 50 medailistů z OH a mistrovství světa. O český rekord by se mohla pokusit Barbora Špotáková v oštěpu a Zuzana Hejnová na 400 metrů překážek.

David Klempíř

Vytisknout