přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. února 2006, 11:26

O'Sullivanová na vysněné Hry Commonwealthu

Irská běžkyně Sonia O'Sullivanová byla nominována do týmu Austrálie na březnové Hry Britského společenství v Melbourne.

Šestatřicetileté vytrvalkyni se tak splnil velký sen startovat v této soutěži, které se její rodné Irsko neúčastní. První významný krok k možnosti „hostování“ v reprezentačním dresu protinožců učinily australské úřady, když před dvěma týdny O'Sullivanové udělily státní občanství. Ostatní už bylo na samotné sportovkyni. Stříbrná medailistka z olympiády v Sydney si vedla úspěšně na domácím šampionátu, který byl zároveň nominačním závodem pro atlety Austrálie. Trať 5000 metrů zvládla za 15:44.24 a vešla se do B-limitu 15:45 minuty.

Na Hrách Commonwealthu se představí po boku mistryně Austrálie Eloise Wellingsové a Sarah Jamiesonové. Hlavní favoritkou má být keňská soupeřka Isabella Ochichiová, stříbrná z olympijských her v Aténách, s osobním maximem 14:38.21. O'Sullivanová běžela „pětku“ nejrychleji před šesti lety za 14:41.02, rekord Her Pauly Radcliffeové je o 40 setin pomalejší.

Sobotní mistrovství Austrálie znamenalo pro O'Sullivanovou první start na dráze od olympiády v Aténách. Trenér a partner nové posily australského výběru Nic Bideau věří, že Sonia se za šest týdnů dokáže připravit tak, aby v Melbourne pokořila hranici 15 minut. Takové prohlášení podporují statistiky, O'Sullivanová platí za mimořádně silnou a zdatnou závodnici. Například v roce 2004 skončila až čtvrtá na irském šampionátu a za čtyři týdny vytvořila nejlepší světový výkon sezony, o dva roky dříve doběhla sedmá na mistrovství světa v krosu pouhých sedm týdnů po porodu.        

O'Sullivanová se stala součástí gigantického národního týmu, Australané k letošnímu ročníku Her nominovali rekordních 107 atletů. Domácí celek povedou jako lídři bývalá světová šampionka na 400 m překážek Jana Pittmanová a bronzový z loňského MS na 5000 m Craig Mottram, taktéž svěřenec Nica Bideaua. O'Sullivanová je ve svých šestatřiceti letech (nar. 28. 11. 1969) druhým nejstarším členem výpravy. Dalším krajánkem v barvách Austrálie bude Ambrose Ezenwa. Původně nigerijský sprinter se usadil v Sydney v roce 2000, občanství získal také před dvěma týdny. Případ dvojího občanství jako u O'Sullivanové zná současná irská atletika v podání Simona Phelana, který na Hrách Commonwealthu reprezentuje Jersey, kde žije se svou rodinou.    

Tomáš Klement

Vytisknout