přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

O republikových titulech v krosu se rozhodne u Temelína

Přespolní běžci všech kategorií si v sobotu 20. března rozdělí mistrovské tituly u zdejší jaderné elektrárny. Šampionát začíná v 11 hodin nejmladšími kategoriemi, vrcholí zhruba ve čtyři odpoledne muži vytrvalci.

„Závody v přespolním běhu jsme u Temelína uspořádali poprvé v loňském roce. Tehdy se jednalo o mistrovství Jihočeského kraje. Závodníkům se prostředí zdejšího zámeckého parku líbilo a proto jsme se rozhodli závody u temelínské elektrárny zopakovat, tentokrát však na celorepublikové úrovni,“ vysvětlil výběr místa ředitel mistrovství Bohuslav Vít z pořádajícího SK Čtyři Dvory České Budějovice.

41. Mistrovství České republiky v přespolním běhu v areálu zámeckého parku Vysoký Hrádek přiléhlému komplexu JETE rozhodne celkem o třinácti titulech v šesti věkových kategoriích: mladší a starší žactvo (do 13 a 15 let), dorost (do 17 let), junioři a juniorky (do 19 let), dospělí (také do 22 let), muži mají navíc kratší „mílařskou“ trať. O medaile se popere na čtyři stovky běžců.

Plánek trati:

klikněte na náhled obrázkuVýškový profil tratí je ke stažení zde.

Čeká je náročný okruh, buď s travnatým podkladem nebo po parkových cestičkách s udusaným pískem, širokých metr až metr a půl. „Sníh už na trati není, ale zatím je to vlhké, uvidíme, co s povrchem udělají následující dva dny. Určitě to chce běžet v tretrách, kousek, který vede po asfaltu překryjeme tartanem,“ informoval přímo z místa konání ředitel Vít.

Profil mohou čekat běžci o něco náročnější než loni. Hned po startu je čeká prudký seběh (na necelých sto metrech pokles o 15 m), poté asi třísetmetrové stoupání s 20m převýšením. Po krátké rovinaté pasáži následuje seběh velmi podobný tomu po startu a dále téměř kilometrový, mírně zvlněný úsek. Na závěr 1850 metrů dlouhého hlavního okruhu čeká běžce závěrečné stoupání o délce 300 m.

Již čtvrtý titul v řadě a celkově pátý může na desetikilometrové trati přidat Milan Kocourek. Předešlé tři vytrvalecké získal svěřenec trenéra Jiřího Sequenta současně i v kategorii do 22 let, kam už letos nepatří. „Nic jiného než vyhrát ani nemůžeme chtít,“ nechal se slyšet jeho trenér Sequent, „druhé, třetí místo si nikdo nepamatuje. Měli jsme to trochu nabourané oddílovým startem za Kroměříž v Bilbau, takže jsme museli opustit starty na patnáctistovce v hale. Největší soupeři? Honza Kreisinger je na silnici jasně lepší, ale v terénu, zvlášť těžkém mu to moc nesedí, tak uvidíme. Počítat musíme i s Róbertem Štefkem,“ připustil kouč. Zmíněné trio v kroměřížských dresech také obhajuje medaile z loňského roku. Ve hře jsou ovšem i další soupeři, zmiňme alespoň Tomáše Blahu (je přihlášen ale i na mílařskou trať), Kamila Krunku, Pavla Brýdla nebo loňské juniory Jiřího Homoláče a Jakuba Bajzu. V kategorii do 22 let byl loni stříbrný za Kocourkem Lukáš Kourek.

Obhájci titulů
zleva Kocourek, Sekanová, Mikulenka (kliknutím lze zvětšit) - foto: J. Čech

kocourek_mcr09kros_jc_v.JPGsekanova_mcr09kros_jc_v.JPGJOS_9286_MCRkros2009.JPG

Mezi mílaři (4 km) obhajuje svůj loňský premiérový titul Peter Mikulenka. „Příprava se mi povedla, absolvoval jsem dobré soustředění. Sedí mi sice spíš tvrdší terén, ale určitě bych chtěl obhájit,“ hlásí na dráze především stýplař. Mikulenka vidí hlavní soupeře v šampionovi z roku 2008, loni absentujícímu Tomáši Bednářovi a také Martinu Freiovi, který před rokem skončil těsně pod stupni vítězů mezi vytrvalci. Frei je však přihlášen právě i na delší trať, takže zůstává otázkou, kterou nakonec zvolí. Mezi favority při absenci loni stříbrného Doubravského určitě počítejme před rokem bronzového Jiřího Milera, čtvrtého Tomáše Blahu, a šestého, zkušeného Michala Šnebergera.

V ženské kategorii (6 km) si pro první zlato mezi dospělými doběhla Lucie Sekanová. „Určitě bych chtěla obhájit minimálně v dvaadvacítkách, i tam ale budu mít silnou soupeřku v Martině Bařinové,“ upozorňuje Sekanová na loňskou vítězku mezi juniorkami, která zažije premiéru mezi dospělými. Závod to může být opravdu zajímavý, ačkoli chybí obě zbylé medailistky  Všetečková i Preibischová, ve hře totiž budou určitě i zkušené mílařky-stýplařky Marcela Lustigová a Eva Vailová (loni 4.), stejně jako Helena Poborská (5.) nebo všestranná Iva Sekyrová (9.).

Mužů vytrvalců by se na start mělo postavit 32, mílařů 49, žen 25, dále 37 juniorů a 20 juniorek, 58 dorostenců, 39 dorostenek, 44 starších žáků, 31 mladších, 47 starších žákyň a 37 mladších. Celkový součet činí 419 startujících.

Nejvíce titulů má na svém kontě legendární Vlastimil Zwiefelhofer, který se ve zvlněném terénu prosadil sedmkrát. Stejně úspěšná byla mezi ženami Božena Vykydalová-Sudická. V počtu medailí bez ohledu na kov je na špici mezi muži opět Zwiefelhofer, stejně jako on mají osm medailí Zdeněk Mezuliáník a Michael Nejedlý. Mezi ženami si devětkrát na stupně vítězů vystoupala Jarmila Urbanová. Z přihlášených se jim letos může v titulech přiblížit především Milan Kocourek a Pavel Faschingbauer, kteří mají na kontě čtyři. Pokud jde o medaile, Jiří Miler jich má už šest, stejně jako Faschingbauer.

Michal Procházka

Vytisknout