přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

O klubových mistrech ČR se rozhodne za dva dny

Po dvou letech se na atletický stadion ve Vítkovicích vrací finálový závod mistrovství ČR družstev, kterého se účastní šest nejlepších celků základní části letošního ročníku Česká spořitelna extraligy.

V sobotu 3. září se v Ostravě představí většina české špičky včetně domácích favoritek dálkařky Denisy Ščerbové a výškařky Romany Dubnové. Hlavní eso vítkovického celku Jaroslav Bába startuje na nedělním mítinku Golden League v Berlíně. Rozlučka se svou bohatou kariérou čeká někdejší světovou šampionku v trojskoku Šárku Kašpárkovou. Hlavními taháky by měly být výška, dálka a trojskok žen, v kategorii mužů se diváci mohou těšit na vystoupení vícebojařů Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka v oštěpu, trojnásobný mistr světa Dvořák je přihlášen i na 110 m překážek.

Pohled do startovní listiny potvrzuje, že trojskok žen by měl být ozdobou velkého atletického odpoledne. Zvláště, když Šárka Kašpárková hodlá absolvovat svých posledních šest pokusů své trojskokanské kariéry: „Ano, sobotní šampionát v Ostravě bude mým posledním závodním startem v životě. Poté už plánuji pouze exhibiční rozlučku,“ potvrzuje čtyřiatřicetiletá závodnice a přiznává, že by ji mrzelo, kdyby závod nevyhrála. „Já chci vyhrát vždycky, ale teď o to víc, že je to naposledy,“ dodává. Nebude to mít snadné, vždyť ze tří kol základní části atletické extraligy vyhrála pouze jedno, a to ještě nestartovala dvojnásobná vítězka Dana Velďáková. Ve hře bude i účastnice světového šampionátu v Helsinkách Martina Darmovzalová za Olymp Praha, a dokonce juniorská mistryně světa i Evropy v dálce Denisa Ščerbová za domácí SSK Vítkovice. „Naposledy jsem skákala trojskok v dorostu,“ vzpomněla devatenáctiletá Ščerbová, „teď jsem měla jeden trojskokanský trénink, létalo to ke 12,80. Tak věřím, že třináct metrů by mohlo padnout.“

Obdobná sestava jako na trojskoku se utká i v dálce. Pro Denisu Ščerbovou a Martinu Darmovzalovou bude mít závod zvláštní příchuť. V sektoru se sejdou poprvé od kladenského mistrovství jednotlivců, na kterém si Martina Darmovzalová skočila osobní maximum 666 centimetrů, o dva centimetry překonala letošní maximum své mladší kolegyně a nahradila ji v nominaci pro MS v Helsinkách. „Velké výkony od nás nečekejte, přeci jen je konec sezony. Ale Martinu chci porazit určitě,“ prohlašuje Denisa Ščerbová, která se navíc bude moci spolehnout na podporu domácího publika. „Já se sama nechám překvapit. Vůbec netuším, jak na tom jsem. Po neúspěchu na mistrovství světa jsem byla docela zničená. Ale samozřejmě se budu snažit skočit co nejdál,“ říká Martina Darmovzalová. Do jejich vzájemného souboje by měly promlouvat i další soupeřky. Nebezpečné budou obě sestry Velďákovy či Lucie Komrsková z USK Praha.

Nejlepší pozvánku na svůj závod předložily výškařky na úterní Velké ceně Čáslavi. Tři domácí závodnice ozdobily mítink skokem přes 190 centimetrů, vítězná Romana Dubnová vyhrála ve druhém nejlepším výkonu české historie pod širým nebem 1.96 m. „Vždycky měla formu, ale až teď ji dokázala prodat,“ poznamenal na adresu vítkovické výškařky ředitel MČR družstev v Ostravě Oldřich Zvolánek. Dubnová se v sobotu na domácím stadionu střetne v ostře sledovaném souboji s finalistkou MS v Helsinkách Ivou Strakovou z pražského Olympu a Barborou Lalákovou z USK Praha, která má osobní maximum 1.91 m. "Všechny máme stejné šance, rozhodne aktuální situace," míní Dubnová, "paradoxně jako vítkovická závodnice nebudu mít výhodu domácího prostředí. Diváci mě snad vyburcují, ale jinak budu ve Vítkovicích startovat asi po dvou sezonách. Na tomhle stadionu ani netrénuju."    

Ve stejné soutěži mužů nenastoupí domácí miláček Jaroslav Bába ani další finalista OH v Aténách Svatoslav Ton. Oba borci se totiž znovu představí na mítinku Golden League, který se koná v neděli v Berlíně. V roli hlavního favorita výšky se objeví Tomáš Janků v dresu Dukly. Třicetiletý borec už před dvěma měsíci ukončil sezonu kvůli zranění, přesto poté nastoupil ve třetím kole extraligy a chystá se i do Ostravy, aby pomohl svému týmu. „Budu se rvát o důležité body pro družstvo, abysme získali titul,“ prohlásil Janků, „do závodu jdu s určitým omezením, to si uvědomuju, koleno není úplně v pořádku. Určitě si jedu pro vítězství, pro nic jiného.“ Druhým výškařem v barvách pražské Dukly bude pravděpodobně Stanislav Sajdok.   

K jednomu z velmi očekávaných soubojů v Ostravě bohužel nedojde. Podle informací z počátku týdne měly do jednoho závodu na 400 m překážek nastoupit Zuzana Hejnová  a Alena Rücklová, které se letos přetahují o národní rekord. Nejlepší výkon české historie v současnosti drží Rücklová, když na univerziádě v Izmiru zdolala ovál s překážkami v čase 55.88. Právě Rücklová hostující v barvách USK si na pondělní Velké ceně Sokolova přivodila v závodu na 200 metrů překážek zranění a byla nucena ukončit sezonu. „Na čtvrté překážce zakopla a upadla. Utrhla si vnější meniskus, mimo bude minimálně 3 až 4 týdny,“ sděluje podrobnosti její trenér Vladimír Kučera.

Podobný osud jako Rücklovou stihl i další překážkářku Lucii Martincovou. Česká jednička na stometrové trati testovala svůj aktuální zdravotní stav na mítinku v Dubnici nad Váhom. „Zranění z mistrovství světa ještě není úplně doléčené. V neděli jsem zkoušela závodit, a nešlo to. Do cíle jsem jen taktak doběhla. Rozhodli jsme se, že raději sezonu uzavřeme,“ vysvětlila Martincová. 

Více než pětihodinová bitva o klubového krále České republiky odstartuje na vítkovickém stadionu v poledne, kdy se rozběhne hned pět disciplín včetně dálky žen. Vyvrcholení 50. ročníku Česká spořitelna extraligy bude okořeněno poněkud netradičním stavem po základní části soutěže. Do ostravského finále totiž favorité z Dukly Praha i ženy pražského USK vstupují z druhých míst. 

Více informací naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...   

Tomáš Klement, Adam Pražák

Vytisknout