přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. září 2009, 18:51

Novým šéftrenérem reprezentace je Tomáš Dvořák

Předsednictvo ČAS jmenovalo na svém dnešním zasedání nástupce Václava Fišera, který přechází do nově zřízené sekce soutěží.

Václav Fišer, který vedl reprezentaci úspěšně od roku 1993, avizoval svůj záměr skončit ve funkci už v minulém roce. „Po letošní volební valné hromadě potvrdil, že jeho rozhodnutí je konečné a neměnné. Domluvili jsme se, že jeho nástupce jmenujeme po sezoně, aby měl nový šéftrenér čas připravit koncepci,“ objasnil předseda ČAS Libor Varhaník, který byl spolu s Fišerem a ředitelem svazu Františkem Fojtem členem pracovní skupiny, jež dostala od Předsednictva úkol navrhnout nového kandidáta. „Oslovili jsme řadu lidí, z nichž vykrystalizovali dva favorité – Pavel Sluka a Tomáš Dvořák. Nakonec jsme se rozhodli navrhnout Tomáše Dvořáka a Předsednictvo tento náš návrh jednomyslně schválilo,“ dodal Varhaník s tím, že se neloučí ani s Václavem Fišerem, který bude nadále na svazu působit jako vedoucí oddělení soutěží.

„Za sebe jsem rád, že budu po letech dělat něco jiného. Už jsem toho měl dost a těším se na nové výzvy.Tomášovi myslím si předávám zdravou atletiku, vždyť na mládežnických šampionátech jsme získali devět medailí,“ připomněl Fišer a předal svému nástupci doutníky na oslavu jeho budoucích vítězství. 


Václav Fišer předává svému nástupci vítězné doutníky, foto: J.Čech

Nový šéftrenér Dvořák, který má za sebou veleúspěšnou závodnickou kariéru a v poslední době působil jako trenér, přiznal, že rozhodování nebylo lehké. „První dotazy, které přišly někdy před osmi měsíci, jsem hned odmítl a nezabýval se jimi. Jak se jejich četnost zvyšovala, byl jsem nucen nad tím více uvažovat. Doma mě podpořili a také ohlasy těch, s nimiž jsem to diskutoval, byly většinou pozitivní. Definitivně jsem se rozhodl v červenci,“ prohlásil Dvořák, který si za spolupracovníka vybral táborského atleta a závodníka Tomáše Purmana.

Ucelenou koncepci, jakým směrem by chtěl reprezentaci vést, zatím Dvořák nepředstavil, bude vznikat v příštích dnech i na základě ohlasu z nově formované trenérské rady. Naznačil však, že by se rád do jisté míry vrátil k centrální formě přípravy a pokusil se podnítit týmového ducha, který dobře funguje u mladších věkových kategorií. „Dalším mým cílem je podpora výchovy mládeže, která je odvislá od trenérů, jichž rozhodně není moc. Ve spolupráci s metodickou komisí chceme vypracovat  program pro vzdělání nových trenérů,“ nastínil další oblasti, na něž se chce zaměřit.

Dvořák se také nechce zcela vzdát své trenérské činnosti. "Zatím jsou v mé skupině hlavně školáci, kteří trénují odpoledne a v podvečer, takže po mé „pracovní době“. V Dukle se mi snaží pomoct a na spolupráci jsem se domluvil se Štěpánem Janáčkem, který je také na sklonku své aktivní kariéry a má chuť dělat tu práci,“ řekl Dvořák s tím, že útlumu se ale chtě nechtě octne jeho spolukomentátorská role v televizi.

Jak dlouho v nové roli vydrží, si zatím netroufá odhadovat. „Uvidíme, jak to půjde. Vše ukáží další sezony. Je jasné, že na řadu věcí budu muset ještě přijít, ale troufám si říci, že jsem člověk pracovitý a snad i učenlivý,“ řekl Dvořák s tím, že cílem pro příští sezonu je nejen uspět na ME, ale také pokusit se znovu  probojovat do elitní skupiny ME družstev.

Adam Pražák

Vytisknout