přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. prosince 2006, 13:53

Nový vícebojařský mítink v ČR od roku 2007

V červnu příštího roku se v Kladně uskuteční 1. ročník mezinárodního vícebojařského mítinku, jehož patronem je Tomáš Dvořák.

Od roku 1999, kdy Tomáš Dvořák na Strahově překonal výkonem 8994 tehdejší světový rekord v desetiboji, se na území České republiky žádný větší mezinárodní vícebojařský mítink nepořádal. S myšlenkou na jeho vznik přišli Zdeněk Lubenský a Tomáš Dvořák. "Dlouhé roky jsem tuto myšlenku nosil v hlavě. Jsem rád, že se nám celou věc konečně daří realizovat," řekl trojnásobný mistr světa na tiskové konferenci.

"TNT - Fortuna meeting", jak se mítink nazývá, proběhne ve svém prvním ročníku na atletickém stadionu Sletiště v Kladně ve dnech 19. a 20. června 2007. Termín je vybrán na úterý a středu, ale organizátoři se nezájmu diváku ve všední dny neobávají. "Termínově bylo náročné nově pořádanou akci někam vtěsnat," vysvětlil ředitel mítinku Zdeněk Lubenský. "Je to 3 týdny po Götzisu a 14 dní po M ČR ve vícebojích, takže dříve to nešlo a později také ne. Diváci v Kladně jsou ale atlice příznivě nakloněni, takže očekáváme velkou návštěvu. Zvláště když budou k vidění vícebojaři světové extratřídy."

Svoji účast již přislíbili Tomáš Dvořák i Roman Šebrle. Ze zahraničních hvězd komunikují pořadatelé s Bryanem Clayem, Dimitrijem Karpovem a dalšími. "V jednání jsou také jména jako Zsivóczky, Drozdov, Pogorelov, Barras a další. Z žen jsme kontaktovali zatím Carolinu Klüftovou, ale v zimě se chystáme na Erki Nool Cup, kde navážeme další kontakty. Roman Šebrle by nám zase mohl pomoci s Bryanem Clayem," plánuje Lubenský.

Tomáš Dvořák doplnil, že na mítink nebudou zvány pouze zahraniční hvězdy: "Chceme dát také šanci mladým českým vícebojařům, aby si zazávodili v takového konkurenci. Rádi bychom v červnu na Kladně viděli 18 mužů a 12 žen, z čehož polovina by měli být čeští atleti." Zahraniční hvězdy by pak měly být motivovány k účasti na mítinku financemi. "První ročník je samosebou trochu složitější na organizaci," objasňoval Lubenský. "Tento závod je v evropské termínovce zahrnut do kategorie permit EAA. Až podle spokojenosti pozorovatelů z IAAF se druhý ročník mítinku bude moci zařadit do vícebojařské IAAF challenge, kde již vícebojaři mohou získávat body do celkového součtu. To by mělo zahraniční vícebojaře motivovat k účasti."

Nový mítink hospodaří s rozpočtem okolo šesti milionů korun. "Startovné a odměny pro zahraniční hvězdy se počítají v řádech desetitisíců euro," řekl Lubenský. "Ovšem více než 50 000 dolarů pro nikoho z nich to není," doplnil ředitele závodu Tomáš Dvořák v reakci na to, že stejný požadavek prý má Jelena Isinbajevová za start na Zlaté tretře.

David Klempíř

Vytisknout