přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Nový předseda chystá řadu inovací

Přinášíme rozhovor s nově zvoleným šéfem Českého atletického svazu Liborem Varhaníkem.

Ve volbách jste získal 91 hlasů ze 111 přítomných delegátů. Považujete tudíž svůj mandát za silný?
Ano a vzhledem k tomu, jakým směrem jsem vedl svůj předvolební projev, jsem tolik hlasů ani neočekával a jsem za ně pochopitelně velmi rád. V projevu jsem transparentně přednesl, jak si představuji transformaci atletiky na našem území a nikdy nevíte, jak budou volitelé naladěni, zda konzervativně či jinak, tudíž mandát považuji opravdu za silný.

V projevu jste uvedl pět základních bodů, ve kterých budete chtít provést inovace. Které to jsou?
Rád bych změnil architekturu řízení Českého atletického svazu a na tom bych chtěl začít pracovat v podstatě okamžitě. Mluvím o strukturální změně. Kdysi tady fungovaly sekretariáty dva – Česká atletická unie a Český atletický svaz. Jeden se staral o zahraniční věci, reprezentaci, druhý o základní články, výkonnostní atletiku. Když jedna z těchto institucí skončila a vše přešlo na sekretariát svazu, došlo k transformaci, která byla plynulá, pozitivní, bezbolestná, ale podle mě nebyla úplně postavena tak, jak by už současná doba potřebovala. Spousta agendy, kterou nyní řeší Předsednictvo, by měla přejít právě na sekretariát. Předsednictvo se musí zabývat koncepcí, strukturou, vizí, ale sekretariát musí posílit tak, aby výkonově ty věci realizoval. Budu se snažit přesvědčit kolegy, že toto je správný směr, že je potřeba realizovat inovativní kroky, což v poslední době podle mého názoru trochu chybělo.


Symbolické převzetí štafety od Karla Pilného - foto: K. Farská

Jak konkrétně si změny ve struktuře svazu představujete?
Když se podíváte třeba na IAAF, ještě v 90. letech měl sekretariát dva lidi a dnes je to kompletně jiná společnost. EAA mělo jednoho dobrovolného generálního sekretáře a dnes má 13 zaměstnanců. Doba se změnila, nechci vytvářet představu, že budeme nabírat spoustu nových lidí. Jde mi o to, vytvořit pevnou strukturu, která by stála na čtyřech základních odděleních: Oddělení sportovní přípravy a péče o reprezentaci, oddělení soutěží, oddělení komunikace a oddělení servisu a služeb základním článkům. Chtěl bych proměnit svaz v moderní společnost.

Jaké jsou další vize, které budete prosazovat?
Chtěl bych, abychom znovu posoudili roli atletiky ve společnosti. Kde ji chceme vidět, abychom ji dokázali komunikovat a prosazovat jako sport pro celý život. Doslova – od malých dětí až po pokročilý věk. Dalším bodem s tím souvisejícím, je atletika jako služba pro malé děti a jejich rodiče. Když dnes někdo přijde do oddílu se čtyřletým dítětem, tak mu řekneme – přijďte za pět let… To je potřeba změnit, měli bychom nabízet placenou službu pro malé děti, kde by rozvíjely základní pohybové vlastnosti. Stejně jako chodí kojenci na plavání nebo předškolní děti do různých jiných kroužků, proč by nemohly chodit na atletiku…

A pátý pilíř vašeho projevu?
Jako nejpopulárnější olympijský sport bychom měli být aktivní, být hybatelem. Jde mi o vztah k střešním organizacím, jako je ČSTV či ČOV.

V současné době jste ředitelem České atletiky, s. r. o., tedy marketingové agentury, kterou stoprocentně vlastní Český atletický svaz. Jak vidíte do budoucna svoji roli v této organizaci?
V roce 1990 jsem začal pracovat pro svaz a přišel jsem s marketingovým programem. Ten jsem začal realizovat a vznikla Česká atletika, s. r. o., postupem času se to se mnou pochopitelně identifikovalo. Ale to teď končí. V současné době odcházím z pozice jednatele České atletiky, s. r. o.. Jsou sice svazy, kde předseda vykonává funkce obě, ale já nejsem přesvědčen o tom, že je to správná věc. Ohledně konkrétních kroků – nyní rozhodne valná hromada České atletiky, co a jak s ní bude dál. Já tam mám pouze jeden hlas.

-----------------------------------------------------------------

Profil nového předsedy ČAS
PaedDr. Libor Varhaník se narodil 25. ledna 1966 v Kutné Hoře. V mládí se v místním oddíle věnoval sprintu a překážkám, v Praze pak vystudoval Fakultu tělesné výchovy sportu Univerzity Karlovy. Působí jako činovník a manažer, žije v Praze. V roce 1991 se stal mezinárodním sekretářem ČAS, od roku 1995 stojí v čele vzniklé marketingové agentury svazu, České atletiky, s.r.o. V témže roce se stal členem marketingové komise Evropské atletické asociace, od roku 2003 působí v soutěžní komisi EAA. V minulém čtyřletém období zastával funkci místopředsedy svazu (od 2005).

Michal Procházka

Vytisknout