přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. srpna 2005, 17:44

Nový mistr světa překvapil trenéra svým sebevědomím

Kouč Romana Šebrleho Dalibor Kupka na mistrovství světa s úžasem sledoval Bryana Claye, který do Helsinek přijel jako vyměněný.

Americký desetibojař od začátku soutěže cílevědomě procházel cestou ke zlatu bez výraznějšího zaváhání. Ve dvou vrhačských disciplínách si vytvořil nový osobní rekord. "Mě tady v Helsinkách překvapil tím suverénním vystupováním," podivoval se Kupka, "narozdíl od olympiády dával všechno na první pokus. Taky měl mnohem větší sebevědomí, takový ten americký styl."

Střbrný z OH v Aténách ztratil vedení jen po čtvrté disciplíně, ale už první soutěžní den zakončil v čele průběžného pořadí a ve středu své kralování helsinskému desetiboji potvrzoval. Clay získal titul mistra světa výkonem roku a druhým nejlepším bodovým součtem kariéry 8732. "Loni vypadal jinak, udělal to další rok zkušeností navíc. Zlepšil se takovým přirozeným vývojem," tvrdí Kupka. "Je mladej, dvacet pět let, optimální věk pro desetibojaře je mezi 25 a 30 roky. Bohužel," dodal trenér napůl v žertu s vědomím, že Roman Šebrle v listopadu oslaví jednatřicáté narozeniny. 

Vynikající sprinter Clay byl v Helsinkách skvěle připraven i pro vrhačské disciplíny, osobním rekordem v kouli 16.25 m na Šebrleho prakticky neztratil a maximem v oštěpu 72.00 m českého reprezentanta dokonce porazil o bezmála devět metrů. "Oštěp už měl loni 69 metrů a že dá koulí 16,25, byla jen otázka času. Je hodně silný a tady se trefil, zlepšil se hlavně technicky," komentoval Kupka excelentní vystoupení amerického soupeře. Clayovi se dařilo i v disku, který vyhrál hodem dlouhým 53.68. "Disk byl u něj známý, už při osobním rekordu 8200 bodů hodil před 50 metrů, to ti kluci mají obvykle kolem dvaačtyřiceti," ocenil Kupka. 

Tomáš Klement

Vytisknout