přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. srpna 2008, 17:14

Novotný završí výbornou sezonu v olympijském finále!

Dálkař Roman Novotný se probojoval do finále olympijské soutěže. V závěrečném třetím pokusu dnešní kvalifikace skočil 794 centimetrů a obsadil postupové dvanácté místo.

Od třinácté příčky dělil českého atleta, který se na olympiádu nominoval na poslední chvíli díky výraznému zlepšení osobního rekordu na 821 cm, jeden centimetr. 
"Ani jsem nevěděl, že jsem postoupil," řekl Novotný novinářům, od kterých se o svém úspěchu dozvěděl. "Křičeli na mě, že bude stačit 795, takže jsem byl nejdřív zklamaný. Teď se můžu konečně radovat," dodal. 
V bojích o medaile budou chybět zástupci tradiční dálkařské velmoci Spojených států amerických. Ani jeden ze tří startujících v kvalifikaci neuspěl.

Na olympiádu se Novotný málem koukal jen v televizi, protože limit skočil až den před nominační uzávěrkou na mítinku v Brně, ale v Pekingu bude ve finále! Novotný je od roku 1936 prvním českým dálkařem, který bude skákat ve finále olympijských her. 

Loni mu chybělo sedm centimetrů, aby se kvalifikoval na mistrovství světa do Ósaky. "To byly strašné pocity," vzpomínal. Také na na halový šampionát se díval v televizi. "A pak jsem viděl, že na finále stačilo pod 780, což jsem skákal pořád. Na to se pak dívá strašně špatně," řekl dnes novinářům. 

Svěřenec Stanislava Joukala z Kroměříže měl letos výbornou sezonu. Pořád atakoval hranici osmi metrů, s větrem při extralize skočil dokonce 820 cm. K limitu 805 mu však regulérně chyběly čtyři centimetry. Až přišel závod v Brně, kde si skočil osobní rekord 821 cm. "Je to super, že jsem postoupil, ale měl jsem vyrovnanou sezonu, skákal jsem kolem osmi metrů neustále. To umí jen špička. Akorát mi chybělo skočit limit," konstatoval. 

Dnešní kvalifikaci bral jako výzvu, byla to pro něj prý zkouška ohněm. "Neměl jsem co ztratit, možná proto jsem nebyl tak nervózní jako třeba ostatní favorité," připomněl největšího z nich Irvinga Saladina z Panamy, který se zachraňoval až třetím pokusem. Nepodcenil rychlý povrch, nerozhodil ho ani zaplněný stadion pro 90.000 diváků. "To mám rád, jen nereagovali na roztleskávání," řekl. "Ale zvládl jsem to, super," dodal. 

Limit byl 815 cm, ale Novotný věděl, že takový výkon nebude nutné skočit. Nyní nechce usnout na vavřínech. "Nesmím se uchlácholit, získat bojovnou náladu a jít do toho s vervou," prohlásil s tím, že oslavy musejí počkat. "Doufám, že to nepokazím, když jsem to tak dobře začal," řekl. 

Ve finále nepomýšlí na osobní ani na český rekord. "V takových závodech hrají svou roli nervy, tam se osobní rekordy neskáčou," dodal třetí muž z loňského ME do 22 let v Debrecínu. 

                                                                                                            čtk