přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2009, 21:44

Novotný za osmimetrový skok druhý, výškař Bába třetí

Roman Novotný skočil v Liévin halový osobák 804 cm, Jaroslav Bába v Bydhošti 224 cm. Barbora Špotáková zahájila sezonu překážkami v Praze Stromovce.

Na Liévin bude mít Roman Novotný dobré vzpomínky. "Mě to strašně překvapilo. Ale přeci jen se změnila příprava, musím sklonit poklonu trenérovi, že mi vytvořil dobré podmínky," nechal se slyšet svěřenec trenéra Michala Pogányho, který ve Francii poprvé v kariéře překonal v "neoblíbené" hale osmimetrovou hranici - o 4 cm. A musel se sklonit jen před domácím Salimem Sdirim (817), naopak o centimetr předčil bronzového z OH Kubánce Cameja. "Závod byl trochu jiný tím, že jsme měli jen čtyři pokusy, oproti běžným šesti. Zase jsem si aspoň zkusil takovou "kvalifikaci", v Turíně budou jen tři. Závod to byl skvělý, spousta diváků, hala plná. Jsem moc spokojený," hodnotil Novotný, který se výkonem 804 cm z druhé série posunul na třetí místo aktuálních světových tabulek, mezi Evropany je lepší jen Řek Tsátoumas (820).
Těsný setinový souboj na šedesátce pro sebe rozhodla bahamská veteránka Chandra Sturrupová (7.25) před Tahesií Harriganovou (Brit. Panenn. os.). Nad překážkami se dařilo Kanaďance Priscille Lopes-Schliepové (7.96 rozběh, 7.94 finále), nejlepšími Evropankami byly Rusky - Kondakovová (rozběh 8.08) a Pavlijová (finále 8.11). Čtveřici běžkyň na 3 km pod 9 minut kralovala Keňanka Viola Kibiwotová (8:52.35). V tyči zdolala jediná Ruska Kirjašovová 455 cm. Z trojskokanek dolétla nejdál Kubánka Yargelis Savigneová (14.56), v silném poli předčila Šestakovou, Aldamaovou, Slovenku Danu Velďákovou (14.13), Pjatychovou. Dvoustovku zvládla nejrychleji Virgil Hodgeová ze Sv. Kryštofa a Nevise (23.45).
Na 60 m př. mužů zvítězil Bahaman Shamar Sands za 7.49. Nejen Petra Svobodu budou jistě zajímat časy druhého a třetího v cíli Francouze Doucourého (7.52) a Rusa Borisova (7.54), Holanďan Sedoc tenokrát běžel "jen" 7.62. Obnovené zdravotní komplikace postihly světového rekordmana na stodesítce Dayrona Roblese, Kubánec cílem "proběhl" za 9.94. Na hladké šedesátce nenašel přemožitele Američan Demi Omole (6.60). Nejrychlejší míli letošní halové sezony zaběhl Bernard Lagat, když v čase 3:51.34 (necelé tři vteřiny za výkonem všech dob Guerrouje) znovu v krátkém sledu předčil Francouze Baalu. Za Američanem zůstali také Etiopan Mekonen, Baalův krajan Tahri a bahrajnský Mansour. Výškařský sektor ovládl Němec Tim Riedel, jako jediný se přenesl přes 227 cm. V kouli se radoval z výhry Rus Pavel Sofin (20.27). Na třístovce zaběhl Johan Wissman 32.62, což je jen setinka za nejlepším evropským výkonem, který Švéd zaběhl na témže mítinku před třemi lety. Lépe však běžel v B běhu Američan Greg Nixon (32.38).
Výsledky z Liévin

V polské Bydhošti naplánovali mužskou výšku a kouli, ženskou tyčku. Bronzový výškař z Atén, Jaroslav Bába zdolal stejně jako minulý čtvrtek v Praze 224 cm. Tentokrát to však stačilo na dělené třetí místo s Bělorusem Zajcevem a domácím Bednarekem. Vítězný Američan Tora Harris se blýskl 232 centimetry. Nejčistší zápis z těch, co skočili 224, měl Řek Baniotis, a tak skončil druhý. Tomáš Janků si počtvrté v řadě připsal 215 cm, znovu mu odolala laťka ve výši 220 cm a skončil 10.
Christian Cantwell zatím jednoznačně vládne koulařským tabulkám a dnes poslal kouli znovu na úroveň výkonu roku 21.47. Američan zvítězil sice s náskokem před zbytkem pole v čele s Polákem Majewským (20.83), a Bělorusem Michněvičem (20.06), o výhře však rozhodl až posledním pokusem, do té doby vedl nakonec druhý Majewski.
Domácí tyčkařsky ovládly stupně vítězů i přes kvalitní soupeřky z Německa (Spiegelburgová) a Ruska (Polnovová). Monika Pyreková měla lepší zápis na 471 cm než Anna Rogowská, stejná skutečnost rozhodla o třetím místě Piwowarské před Spiegelburgovou.
Výsledky z Bydhoště

V pražské Stromovce testovala na veřejných závodech překážky olympijská vítězka v oštěpu Barbora Špotáková. Šedesátku zvládla za 8.99 s. „Vůbec nic jsem od toho nečekala, byl to první závod, úplně bez tréninku. Čekala jsem okolo těch devíti, to se splnilo. Nic zázračného,“ zhodnotila se sebekriticky. Váhala také, zda se si zopakuje start ve stejné disciplíně na republice. „To právě ještě nevím. Moc se mi do toho nechce. Člověk by se neměl někam cpát, když na to nemá. Asi si přijdu zazávodit, ale nevím, jestli půjdu 60 překážek,“ dodala.
Juniorské překážky zaběhl v osobním rekordu 7.83 Martin Mazáč. Tímto výkonem se přiblížil na 2 setiny národnímu maximu Martina Pokorného této kategorie. Mazač se dostal na druhé místo po bok tréninkového partner Petra Svobody, ten ovšem trať absolvoval ještě s vyššími překážkami.
Limit pro HME unikl kolařce Janě Kárníkové, při výkonu 16.55 m jí chybělo 65 cm.
Výsledky ze Stromovky


Michal Procházka

Vytisknout