přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Novinky z Rady IAAF

V Monaku se při příležitosti nadcházejícího Gala sešla Rada IAAF, z jejího jednání vzešla řada významných informací. Zde jsou některé z nich.

Co přineslo  OH
Prezident IAAF Lamine Diack a Generální sekretář Pierre Weiss se zúčastnili jednání v Lausann, na kterém se hodnotily výstupy z olympijských her. Podíl zisku Mezinárodní asociace atletických federací činí 28,5 milionu USD, což je o 3,5 milionu více, než po předchozích Hrách v Aténách.

Mládežnická olympiáda v roce 2010
Byla dokončena technická pravidla pro mládežnickou olympiádu, jejíž premiéra se uskuteční v roce 2010.  Atletický program se bude sestávat z 18 chlapeckých a stejného počtu dívčích disciplín.  Z klasického „balíku“ pro věkovou kategorii 16 a 17 let vypadly víceboje a běhy na 800 a 1500 m jsou nahrazeny kilometrem. Program je rozčleněn do 6 soutěžních dnů, které však nejdou kontinuálně za sebou a celkem zaberou rozmezí 12 dní (technická pravidla v angličtině ke stažení zde, více informací o tématu přineseme v některém z příštích dnů).

Kros opět na olympiádě?
Z popudu komise pro cross-country začala v únoru iniciativa zařadit tuto atletickou disciplínu zpět do programu olympiády. Odpovědí MOV bylo, že sporty na zimní olympiádě se musí odehrávat na „sněhu či ledu“. Později v průběhu roku se aktivity chopili přední běžci Kenenisa Bekele, Haile Gebrselassie a Paul Tergat, kteří napsali přímo prezidentu MOV, jímž je Jacques Rogge, a dotazovali se, zda je reálnější zařazení krosu do letních či zimních OH. Byli odkázáni na to, že korespondence musí jít oficiální cestou přes IAAF. Ta tedy dotaz zaštítila a nyní očekává odpověď.

Kausa doping
IAAF zřídila revizní komisi, která bude posuzovat rozhodnutí ruské atletické federace v případě šesti atletek, mezi kterými jsou taková jména jako Sobolevová, Tomašovová či Piščalniková, jímž byl udělen dvouletý dopingový trest, ale zpětně od data první zkoušky, takže už příští rok na jaře by měly mít možnost opět závodit. Komise do konce měsíce rozhodne, zda bude tento verdikt rozporován u mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne.
Naopak jasno je již v případu Antonio Pettigrewa, který se přiznal k užívání růstových hormonů a EPO v letech 1997 – 2003. Byly zrušeny jeho výsledky v daném období, tedy i světový rekord americké štafety na 4 x 400 m, na které se podílel.
    
Nový formát soutěží
Světový pohár projde proměnou. Již od příštího ročníku ve Splitu 2010  budou v soutěži starovat jen 4 týmy, po jednom z Afriky, Ameriky, Austrálie (Asie a Oceánie) a Evropy. V každé disciplíně se představí dva zástupci týmů, vyjma běhů od 1500 do 5000 m, kde by měli startovat tři s tím, že bodovat budou opět dva. Podobně jako u nového ME družstev se budou počítat výsledky mužů a žen najednou.

Halové MS má mít od příště kratší a dynamičtější program, přičemž jeho vrcholy budou koncentrovány do dvou odpoledně-večerních bloků o maximální délce 3 hodin.
Podobně transformován by měl být i program letního MS, kde by šlo o dvou až tříhodinové bloky v rámci šesti nebo sedmi večerů. Koncept bude rozpracován a předložen ke schválení v březnu 2009.

Světová atletická tour
Bylo rozhodnuto, že mítinky, které se v současnosti konají v Šanghaji, mají být přesunuty z evropského pozdního podzimu na jaro, pakliže budou i nadále chtít být součástí Světové atletické tour. Londýnu bylo schváleno rozložení jeho SGP na dva dny.

Žlutá karta pro Uchova
Velké varování bylo vysláno směrem k ruskému výškaři Ivanu Uchovovi, který na GP v Lausanne závodil pod vlivem alkoholu.

Kdy, kde, co
Světové atletické finále se v roce 2010 uskuteční 11. – 12. září v marockém Rabatu, přičemž Světový pohár se ve Splitu uskuteční o týden dříve.
Pořadatelství MS v půlmaratonu v témže roce bylo svěřeno čínskému Nanningu a atleti, kteří v roce 2011 budou spadat do kategorie do 17 let, se na svůj šampionát sjedou od 6. do 10. 7. do francouzského Lille.

     

Adam Pražák

Vytisknout