přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Novinářská laťka se po letech vrací

Po dvanácti letech se do termínové listiny vrací tradiční výškařský mítink. Organizátoři jej chtějí co nejvíce přiblížit divákům.

Exhibiční výškařský mítink v Praze, konkrétně v nákupním centru Metropole Zličín. K tomu živá hudba v podání skupiny Yo Yo Band, přímý přenos na ČT 4 a Štěpán Škorpil a Romana Vítová v roli moderátorů. Tak bude vypadat znovuobnovený, kdysi tradiční, výškařský mítink dne 15. února 2007. "Báli jsme se udělat závod v hale. Lidé jsou čím dál zmlsanější a chtějí se bavit," vysvětluje jeden z organizátorů Jan Janků. Radovan Vrátný z pořádající agentury jeho slova potvrzuje: "V dnešní mediální době by do haly přišlo maximálně 150 lidí a to nechceme. Nákupní centrum je ideální místo, kam lidem atletiku v atraktivní formě naservírovat."

K úspěšnému obnovení tradičního mítinku mají přispět také pozvaní výškaři. Jistá jsou již dvě česká jména - Jaroslav Bába a Tomáš Janků. Chybět bude Svatoslav Ton, který má den předtím vyjednaný start na mítinku v polské Bydhošti. Ze zahraničních hvězd by organizátoři rádi přivítali čtyři až pět známých výškařů. "Jednáme například s Jaroslavem Rybakovem," poodhalil jedno jméno Jan Janků. Rybakov má pod střechou skočeno 2.38 metru (2005) a jistě by byl největší hvězdou mítinku. Finanční nároky halového mistra světa z Moskvy nejsou pro organizátory nereálné. "Loňská cena Stefana Holma byla 12 000 dolarů. Rybakov chce o něco méně," řekl Jan Janků. Celkový rozpočet FAJN Zmrzlina Novinářské laťky 2007 činí řádově mezi 1 až 1,5 milionu Kč.

Novinářská laťka se pořádala v letech 1969 až 1995, uskutečnilo se 27 ročníků. V některých ročnících se kromě závodu mužů a žen skákalo také o tyči, ale organizátoři zvolili pro "první" ročník jednodušší a dynamičtější model, který prý lidé spíše ocení. "Chceme do budoucna konkurovat výškařskému mítinku v Arnstadtu," říká Janků. "V ročníku 2007 bude na programu čistě mužská tyčka."

Nápad obnovit tradici Novinářské laťky prý Janků nosil v hlavě dlouho. "Letos v červnu jsme na tom začali konkrétně dělat a pak už to nešlo zastavit. Praze výškařský mítink chybí, navíc se jedná o divácky atraktivní disciplínu." Sám Jan Janků je vítězem předposledního ročníku 1994. "Máme s tímto mítinkem velké plány, díváme se již do dalších let."

Jestli padne rekord mítinku Jána Zvary z roku 1987 (2.32 m) a jaký bude 28. ročník Novinářské laťky, to se dozvíme 15. února 2007.

David Klempíř

Vytisknout