přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Novinářská laťka nabídne souboj Báby a spol versus zbytek světa

31. ročník tradičního závodu výškařů se letos uskuteční 11. února, počtvrté za sebou ho bude hostit pražské obchodní centrum Metropole Zličín.

Ústřední postavou letošního ročníku Novinářské laťky by měl být český rekordman Jaroslav Bába, kterého však čekají nelehcí soupeři především ze Západu. „Dříve jsme hodně sázeli na kvalitní Rusy, kteří nás však většinou spíše zklamali a nic moc neskočili. Proto jsme to tentokrát obrátili a zkusili jsme přivézt Američany. Původně měli přijet tři, ale jednoho nám přeplatil mítink v Bydhošti, takže zbyli dva,“ popsal vznik kostry startovní listiny manažer závodu Jan Janků ml.

Hlavními vyzyvateli pro českou výškařskou jedničku by tak měli být Jesse Williams s osobním rekordem 236 cm a jeho americký krajan Jamie Nieto, který má maximum jen o 2 cm horší. Duo ze zámoří pak doplňují tři závodníci, kteří už se také dokázali úspěšně přenést přes 2.30 – Rus Alexandr Šustov (OR 2.31), bronzový medailista z HME v Birminghamu, Brit Martyn Bernard (2.30) a Ital Giulio Ciotti (2.31). Blízko této hranice se pohybuje i pátý muž z loňského MS v Berlíně, Holanďan Martijn Nuyens, který má skočeno 229 cm. V reálném ohrožení tak je rekord mítinku, který před třemi lety posunul na 233 cm Tomáš Janků, jenž před rokem ukončil aktivní kariéru. Desetičlenné startovní pole doplňují ještě Maďar Olivér Harsányi (2.25), Němec Marius Hanniske (2.24) a dva čeští borci s OR 216 cm David Šutera a Ondřej Stolín.

Novinářská laťka měla premiéru už v roce 1969 a patří mezi celosvětové průkopníky specializovaných skokanských mítinků s hudbou.Od druhé poloviny devadesátých let však byla její slavná tradice na 12 let přerušena. O její obnovení se postarala v roce 2007 agentura SMA, která laťce našla nové působiště v obchodním centru Metropole Zličín. „Jsme zde spokojeni, není důvod měnit,“ říká zástupce agentury Radovan Vrátný, podle kterého závod neohrozila ani stávající ekonomická krize. „Sehnat peníze bylo určitě těžší, zvláště proto, že na rozdíl od řady jiných obdobných soutěží nejsme vůbec financování z veřejných zdrojů. Ale laťku bereme jako svou výkladní skříň a jsme ochotni ji případně dofinancovat z jiných projektů,“ prohlašuje Vrátný.   

Přílišných úspor se prý nedočkají ani u startovného závodníků. „Tak s třetinou se dá lépe vyjednávat, nicméně té špičky se to netýká. Ale nejspíš je jen otázkou času, kdy budou muset jít s cenou dolů. Problémy totiž mají všechny mítinky. A to, že někdo někoho přeplatí, jako se to stalo nám ze strany Bydhoště, je v současnosti spíše výjimka,“ říká Vrátný a jeho kolega Janků jej doplňuje: „Je svým způsobem zázrak, že u nás mítinky se ještě jakžtakž drží. Stačí se podívat na Německo, kde ještě před časem byla řada kvalitních výškařských závodů, a teď si svou úroveň dokázal podržet pouze Arnstadt. Ostatní mítinky šly strašně dolů.“

Novinářské laťce tak prý nejvíce pomáhá dobrá pověst. „Jsme zavedený mítink, který se koná vždy v období mezi 5. a 15. únorem, a manažeři už s námi počítají a sami se ozývají s nabídkou skokanů. Problémy s nezájmem nemáme, spíš musíme odmítat,“ prohlašují organizátoři akce, která odstartuje v Metropoli Zličín 11. února v 17hod.       

Adam Pražák

Vytisknout