přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. ledna 2009, 13:10

Novinářská laťka, důležité zastavení v rozlučce Janků

5. února se v Metropoli Zličín uskuteční 30. ročník Pojist sport-servis Novinářské laťky. Bude to jedna z posledních možností vidět skákat Tomáše Janků.

Tak jak se stalo v novodobé historii Novinářské laťky tradicí, zamíří elitní výškaři do atria obchodního domu na Zličín, kde je čeká podpora reprodukované hudby a emotivní komentář Michala Dusíka. „I přes velkou konkurenci v této části halové sezony, kdy bezprostředně před námi jsou mítinky v Brně a Malmö a po nás v Arnstadtu a Bydhošti, se nám po boji podařilo sehnat kvalitní startovní pole,“ prohlásil manažer závodu Jan Janků ml. Těšit se tak 5. února od 17 hodin můžeme na domácí mužskou špičku Tomáše Janků, Jaroslava Bábu a Svatoslava Tona, které čeká souboj s laťkou, ale také s borci ze zahraničí s úctyhodnými osobními rekordy. Ten absolutně nejlepší zdobí Vjačeslava Voronina z Ruska, který v kariéře dokázal zdolat 240 cm, jen o dva dílky horší maximum má pak Ukrajinec Andrej Sokolovskij. Třetí z „Ruských bratří“, jak je překřtil Jan Janků, je Alexej Dmitrik s OR 2.34. Silný je i Američan Norman Cedric (2.29), v jednání pak je ještě neméně kvalitní bratrská dvojice Ciottů z Itálie.


Tomáš Janků při MS v Ósace, foto: www.graf.cz

Rekord mítinku drží Tomáš Janků, který předloni výkonem 233 cm vymazal z čelních míst ve statistice závodu českého rekordmana Jána Zvaru. „Vždy se mi tu skákalo dobře. Je tu tvrdý podklad, něco úplně jiného než např. v Hustopečích, kde to pruží, což mi moc nevyhovuje,“ řekl na dnešní tiskové konferenci. Na Novinářské laťce má o motivaci postaráno. „Jednou jsem tu porazil Jardu Bábu já, jednou on mě. Takže je jasné, že bych rád uzavřel naši vzájemnou zličínskou bilanci vítězstvím,“ nechal se slyšet vicemistr Evropy z roku 2006, který se letos v hale loučí s kariérou. Ve hře je stále i limit na HME v Turíně, jenž Janků dosud uniká. „Očekávám, že se mi forma zvedne a v termínu laťky už bude v patřičné výši,“ říká.

Pojist sport-servis Novinářská laťka však pochopitelně není jediným závodem, na kterém do konce nominačního období, jež se uzavírá 26. února, hodlá Janků startovat. V kalendáři má i Brněnskou laťku (3.2.) a mítinky v Arnstadtu (7.2.) a Bydhošti (11.2.). „A samozřejmě se chystám i na halové mistrovství republiky, kde bych chtěl být dobře připraven a ukázat těm o dost mladším klukům, že je pořád dokážu porazit,“ říká 34letý závodník, který má zatím na svém kontě pět halových titulů. O jeden víc než Svatoslav Ton, o dva než Jaroslav Bába.

Vrcholem posledního období, kdy bude ještě Tomáš závodit, by pak mělo být HME. Ikdyž…“Pokud se tam nedostanu, nebudu nijak smutnit. Na druhou stranu, pokud pojedu, budu se chtít předvést. Určitě se nespokojím s účastí v kvalifikaci,“ říká svěřenec svého otce Jana. Absolutně poslední „závod“ pro něj bude v půlce března laťka ve Valašském Meziříčí. „Je to taková specifická soutěž, kde závodí mladí se starými a mezi každým skokem je povinnost vypít panáka slivovice,“ popisuje nevšední pravidla.

A pak už přijde definitivní konec. „Chci řešit jiné životní situace, než je skok do výšky,“ zdůvodňuje své rozhodnutí odejít, přestože je výkonnostně na vrcholu. Problém totiž podle něj není ve fyzické připravenosti, ale v psychice, která už mu po dvaceti letech skákání  nedává tolik motivace jako dřív. Dost k tomu nevědomky přispěl i švédský fenomén Stefan Holm, který vloni taktéž pověsil tretry na hřebík. „Na mítinku v Lausanne ke mně přišel a řekl, že je rád, že jsem tam taky. Divil jsem se proč. A on mi odpověděl: Byl bych tady nejstarší. A když jsem se pak podíval do startovní listiny, třetí podle věku za námi dvěma byl kluk, který byl o deset mladší. To mě docela trklo,“ popisuje Janků historku z loňského roku.

Série rozluček je těžší, než očekával. „Překvapila mě ta podpora lidí. Je mnohem větší, než jsem čekal. V Hustopečích jsem měl problém, abych se dojetím nerozbrečel,“ přiznává, nicméně opakuje, že jeho rozhodnutí je již nezvratné.

Své další angažmá nechává zatím úmyslně trochu v mlhách. „Včas se vše dozvíte. Ale chci atletice vrátit něco z toho, co mi dala. A myslím, že mám, co nabídnout. Záleží na ostatních, jak se k mé nabídce postaví,“ dodává Tomáš Janků.    

Adam Pražák

Vytisknout