přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. ledna 2008, 13:28

Novinářská laťka bude na Valentýna

Čeští výškaři Tomáš Janků a Jaroslav Bába opět po roce poměří své síly se světovou konkurencí v nákupním centru v Praze ve Zličíně.

                                 Autor: http://www.novinarskalatka.cz/


Po loňském prvním (znovuobnoveném ročníku) Novinářské laťky se tento exhibiční mítink uskuteční také letos. Stejně jako v roce 2007 se dvanáct pozvaných výškařů sejde v nákupním centru v pražském Zličíně, tentokráte ve čtvrtek 14. února, tedy ve svátek všech zamilovaných. "Při plánování termínu jsme vyšli vstříc provozovatelům obchodního centra," řekl jeden z organizátorů Radovan Vrátný. "V centru se ten den chystá několik různých akcí, ta naše by měla být jakýmsi vyvrcholením." Že na svátek Svatého Valentýna nebudou čeští výškaři Janků a Bába u svých přítelkyň, ani jednomu nevadí: "Milujeme skákání, takže se nejedná o prohřešky vůči přítelkyním," shrnul trefně Tomáš Janků.

Konkurencí by mělo být dvěma našim deset světových skokanů, přičemž úroveň výkonů by měla být vyšší než loni. "Je to pochopitelné, loni byl první ročník, letos přijedou špičkoví kluci, kteří budou chtít předvést přes 2.30 metru, což je pak důležité pro pořadatele i pro hodnocení mítinku," domnívá se Tomáš Janků.

Z Ruska přicestuje Ivan Uchov, bývalý diskař s osobním rekordem 239 centimetrů (v hale). Po ruském výškaři drží nejlepší papírový výkon Andrej Sokolovskij. Tento ukrajinský výškař předvedl v roce 2005 v Římě 238 centimetrů. Dále jsou potvrzení jedenadvacetiletý Niki Palli z Izraele (2.30), zkušený Jamie Nieto z USA (2.34), Ital Alessandro Talotti (2.32i) a britský skokan s jamajskými kořeny Germaine Mason (2.34). "To jsou zatím potvrzená jména, jednáme s dalšími," řekl spolupořadatel a manažer Jan Janků. "Po loňské úspěšné premiéře se nám závodníci hlásí dokonce sami. Měli jsme nabídku od Stefana Holma, bohužel jeho finanční nároky byly příliš vysoké. Na vítěze čeká stejně jako loni prize money ve výši 1000 amerických dolarů."

Padne-li rekord mítinku z loňského roku 233 centimetrů, to se dozvíme za více než měsíc. Každopádně se prý bude jednat o jiný závod, než jsme viděli vloni. "Určitě budou lepší skokani než v roce 2007," řekl k tomu Tomáš Janků, rekordman mítinku. "V tu dobu už budeme mít za sebou jak já, tak Jarda Bába několik závodů, takže budeme rozeskákaní. A jak se říká, Jarda je zpět!" dodal s úsměvem. A to je koneckonců pravda. V loňském roce se Bába po těžkém zranění a psychickém bloku z vysokých výšek trápil na hranici 215 centimetrů. Dnes již ale mluví, posílen finálovou účastí na MS v japonské Ósace, jinak: "Věřím, že mě ostatní kluci ve výkonech vytáhnou nahoru. Ve Zličíně budu spokojen alespoň za 2.30 metru."

David Klempíř

Vytisknout