Nové pravidlo týkající se Semenyaové a spol.

Nové pravidlo týkající se Semenyaové a spol.
Aktuality
čtvrtek 26. dubna 2018
IAAF vydala nové pravidlo, podle kterého nebudou moci atletky se zvýšenou hladinou testosteronu závodit, pokud se nepodrobí hormonální léčbě. To je rozhodnutí, které se týká například i jihoafrické půlkařské suverénky Caster Semenyaové.

Nové pravidlo by mělo platit od listopadu tohoto roku a bude se vztahovat na tratě od 400 do 1500 metrů. Aby mohly atletky se zvýšenou hladinou testosteronu závodit, budou muset podstoupit hormonální léčbu na snížení jeho množství. Podobné pravidlo již bylo zavedeno před několika lety, ale sportovní arbitráž CAS ho v roce 2015 zrušila s odůvodněním, že zvýhodnění atletek se zvýšenou hladinou testosteronu nebylo vědecky prokázáno. V následujících letech pak proběhly analýzy výkonů 1332 atletek, které závodily na světových šampionátech v Tegu 2011 a Moskvě 2013. Na základě tohoto testování bylo prokázáno, že atletky se zvýšenou hladinou testosteronu jsou zvýhodněné oproti soupeřkám s běžnými ženskými dispozicemi.

Podobnou hormonální léčbou prošla například Jihoafričanka Caster Semenyaová. Její případ je tím mediálně nejznámějším. Semenyaová si v roce 2009 doběhla pro překvapivou zlatou medaili na MS v Berlíně, jenže s ohledem na její mužné rysy a hluboký hlas se okamžitě objevily spekulace o hormonální poruše. Následně byla podrobena sex testu, který odhalil, že má mužské i ženské pohlavní orgány. O rok později IAAF oznámila, že je ženou a může nadále závodit. Ovšem hladina testosteronu v jejím těle byla třikrát vyšší, než je povoleno. Musela se tak podrobit hormonální léčbě a přišel i očekávaný výkonnostní úpadek.

Poté, co CAS pravidlo podstupování této léčby v roce 2015 zrušila (po protestu jiné atletky), začala Semenyaová opět sbírat cenné vavříny. V posledních dvou sezónách jasně dominuje na trati 800 metrů, když vyhrála na olympijských hrách v Riu i na mistrovství světa v Londýně, kde navíc přidala bronz na patnáctce. Na letošních hrách Commonwealthu pak opanovala půlku i patnáctku.

Očekávaná změna pravidel pro ni bude znamenat nutnost užívání léků na snížení hladiny testosteronu, pokud bude chtít v roce 2019 obhajovat titul mistryně světa. Další možností do budoucna je přechod k delším tratím, což Semenyaová nevyloučila.

S podobným problémem jako Jihoafričanka se potýkají také další dvě medailistky z půlky na OH v Riu Francine Nyionsabaová z Burundi a Keňanka Margaret Wambuiová. 

Petr Jelínek

Fotogalerie