přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Nová, Tomková a Burian pokračují, Sedlák zatím osmý

První den mistrovství světa do 17 let v Brixenu se zapojilo sedm z celkových devíti členů české výpravy. V kvalifikacích uspěli tři z nich, osmibojař Sedlák je v poločase osmý.

Malá česká výprava dorostenců do severního Tyrolska na dorostenecké MS má za sebou vcelku úspěšný den. Výškařku Novou uvidíme ve finále, překážkářku Tomkovou a půlkaře Buriana v semifinále. Vypadla kolegyně Tomkové na 100 m př. Toufarová, dále diskař Bárta a čtvrtkařka s ploty Jeníková. Osmibojař Sedlák je zatím přesně uprostřed startovního pole.

Burian vyhrál rozběh
Půlkař Miroslav Burian si počínal velmi zkušeně, když nepříliš rychle rozběhlý závod jasně vyhrál za 1:54.71. Tím si zajistil start v zítřejším odpoledním semifinále. Nejrychlejší z osmi rozběhů byl ten třetí, kde zvítězil Švéd Johan Rogestedt za 1:51.48.

Tomková dál, Toufarová nikoli
Úplně první disciplínou celého šampionátu v městě Havlíčkova vyhnanství byla stovka s překážkami. V pěti rozbězích se představila dvojice mladých českých nadějí. Uspěla Helena Tomková, které k tomu stačilo třetí přímé postupové místo v jejím běhu a čas 14.01. Bohužel druhá zástupkyně Kristýna Toufarová skončila v následujícím rozběhu o jednu příčku za rovnou postupující čtveřicí a výkon 14.50 mezi poraženými na další kolo nestačil. Tomková se představí zítra odpoledne v semifinále, Toufarová odjede z Itálie jako 31. dorostenka na světě. Nejlepšího rozběhového času, světového výkonu 17letých, 13.35 dosáhla Norka Isabelle Pedersenová.

Nová do finále
34 výškařek se postavilo do dvou sektorů a z nich měla vykrystalizovat dvanáctka, limit byl stanoven na 180 cm. Na něm se nakonec v podstatě neskákalo protože po zdolání 177 zbylo 14 skokanek a vyřazování 2 závodnic nemělo příliš smysl, navíc by protáhlo už tak dlouhou soutěž. Zcela čistě a jistě do prošla do pátečního finále Magdalena Nová, která napoprvé zdolala 165, 170, 174 i 177.


Dorostenecké výprava v Brixenu - foto: I. Rudová

Bárta čtrnáctý
56 centimetrů dělilo Marka Bártu od podvečerního finále diskařů. Mezi 43 závodníky se český reprezentant rozhodně neztratil, jeho pokus z druhé série dlouhý 55.16 metru znamená 14. příčku, tedy umístění zhruba ve třetině startovního pole. Na nejlepší dvanáctku nebylo třeba kvalifikační hranice 57 m, na poslední postupové místo stačilo 55.72.

Jeníková šestnáctá
Čtvrtkařkám překážkářám bylo zrušeno semifinále, a tak na startující jedenadvacítku s Evou Jeníkovou čekal velmi ostrý klíč: 2 ze třech běhů přímo, 2 s časem pro boje o medaile. Ve velmi vyrované bitvě chybělo Jeníkové 86 setin k finálové osmičce, v konečném účtování z toho bylo 16. místo za 62.50.

Osmiboj po disciplíně
Václav Sedlák začal svůj osmidílný závod stovkou za 11.31, čímž se zařadil na průběžné dělené páté místo. Výborně začal Rus Maxim Fajzulin, který se o 4 setiny dokázal dostat pod 11 vteřin.

Výtečně se Sedlákovi vydařila dálka, vylepšil si v ní o 14 cm osobní rekord na 685 cm. Ve víceboji zatím dokázal nejlépe skočit 669 v hale, venku pak 650. Z 15 pokračujících soupeřů se tentokrát nejvíce dařilo Francouzi Kevinu Mayerovi se 724. Fajzulin však skočil o 11 cm méně a to mu stačilo na průběžné vedení po čtvrtině závodu, Mayer byl druhý. Sedlák klesl na sedmou pozici, protože jeho nejbližší konkurenti po stovce skočili ještě o něco dále.

Také v kouli pokračoval český osmibojařský zástupce v nastoupeném trendu. S pětikilovým náčiním je 12.48 jeho venkovní osobní rekord a za absolutním z haly zaostal jen 3 cm. Disciplínu jednoznačně ovládl Němec Steffen Klink s 15.96 m a vyhoupl se tím do takřka stobodového vedení před Rusa Fajzulina (v kouli 13.52), třetí příčku držel vítěz dálky Mayer (13.48). Sedlák si i přes velmi solidní výkon znovu pohoršil o dvě místa na deváté, stále však nebyla ztráta minimálně na nejlepší šestku nikterak hrozivá (68 b).

Sedlák zakončil velmi slušnou čtvrtkou, změřili mu 51.12, což je 5 setin za osobákem. Také čtvrtý, poslední díl dnešního dne vyhrál jiný závodník. Katařan Mohd Ahmed Al-Mannai se díky 50.29 vyšvihl v poločase na bronzovou příčku s 3151, ovšem Francouz Mayer je jen o bod zpět. Přenocování s tenkým náskokem v čele čeká Steffena Klinka, zatím Němec nasbíral 3218 b. Jen 9 bodíků ztrácel průběžně druhý Maxim Fajzulin. Václav Sedlák si v prvním dni připsal 2969 bodů, což jej řadí na osmou pozici. Minimální náskok má na desátého a medaile už je skoro 182 b daleko, na druhou stranu na pátou pozici chybí svěřenci Tomáše Dvořáka jen bodů 85.

První cenné kovy rozdány
Tři sady medailí našly první den své majitele. Kouli ovládla Němka Lena Urbaniaková s 15.28 metru, na stupně vítězů ji doprovodila s odstupem 3 decimetrů Satupaiová ze Samoy, o dalších 3 dm zpět zůstala Čínanka Yangzi Dong. Jasným vítězem disku se stal Syřan Hamid Manssour s 64.20, za 61 metrů se dostali Američan Crouser a Jamajčan Smikle. Jako mezi dospělými byla bitva na trojce, mezi Keňou a Etiopií. Radovaly se zástupknyě prvně jmenované velmoci, když zlato brala Purity Cheprotich Rionoripová za 9:03.79, o dvě vteřiny zpět zůstala J. Chepngenová. Alespoň bronz patří etiopské G. Yalewové.

Středeční výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout