přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Nová jedenáctá, Češi bez medaile

V jihotyrolském Brixen se lámal dorostencký šampionát do druhé poloviny, přesto už dnes je jasné, že od premiéry MS sedmnáctek v roce 1999 Česko nezíská medaili.

Česká dorostenecká výrava se z Itálie vrátí bez medaile. Už je totiž jisté, že sobotní a nedělní soutěže budou bez našich reprezentantů. V pátek zhasly i poslední naděje a nejlepším umístěním tak zůstane včerejší sedmá příčka osmibojaře Sedláka. Dnes dozávodila trojice dorostenců, výškařka Nová (11.), oštěpařka Šedivá (16.), překážkář Brož (24.). 

Nová dělená 11.
Poslední českou závodnicí na MS byla výškařka Magdalena Nová. Základ 170 cm zvládla napoprvé, o 5 cm výš jednou zaváhala a další postupná výška 179 už jí vystavila konečnou. V konečném účtování se Nová podělí o 11. až 14. místo.
Na medaili bylo potřeba skočit 185 cm. To se povedlo Rusce Kučinové a Australance Pejkovicové, které se díky zápisu podělily o stříbro. Šampionkou se stala po zásluze a k potěše domácích Alessia Trostová, která v soutěži až do 187 cm (včetně) jedinkrát zaváhala. Nastavených 191 cm už bylo posléze nad její síly.

Šedivá před branami
V oštěpařském sektoru usilovala o finále Irena Šedivá. Předvedla solidní výkon, ale 45.62 na postup o necelý metr nestačilo. Škoda, že se jí nevydařil hod, kterým získala bronz na mistrovství ČR dospělých (47.28). Takto se musí spokojit s celkovým šestnáctým místem.

Brož skončil v semifinále
Stejně jako překážkářka Tomková dopadl Michal Brož. V semifinále stodesítky zřejmě po nějaké kolizi doběhl poslední v čase 14.93 a celkově mu tak patří 24. pozice. Po tomto kole se jeví jako favorit Brit Meredith, který vyhrál Brožův běh ve světovém výkonu roku 13.42.
Nakonec to však bylo trochu jinak a v boji o medaile si nejcennější kov a nejlepší čas 13.28 vybojoval Američan Dale Morgan. I Meredith svůj semifinálový výsledek polepšil, dokonce na osobní rekord 13.33, bronz připadl Kanaďanu MacNeillovi, vítězi rozběhů.

Osm sad medailí (o dvou viz výše)
První cenné kovy si dnes rozdělily kladiváři. Prosadil se Číňan Hongqiu Cheng s 74.93 (výkon roku), daleko za 70 metrů hodili náčiní také tádžický Chodžajev a Slovákům přinesl radost bronzem Tomáš Kružliak. Na čtvrtce si pro zlato dosprintoval v rekordu šampionátu 45.24 grenadský Kirani James. Takřka o vteřinu zpět zůstal Mance, bronz si v těsném souboji s dalším větším odstupem vybojoval Súdánec Makki Elyas. V chůzi se poměrně jasně prosadil Němec Hagen Pohle (41:35.99, rekord MS) před Rusem Čeparevem a Ukrajincem Ljaščenkem.
Na 400 m žen se radovaly Američanky, které dosáhly maxima obsazením prvních dvou míst. Zlato připadlo Ebony Eutseyové za 52.88, Michelle Brownová jen těsně porazila Švédku Wagnerovou (53.44 ku 53.52). Na dvojkovém stýplu mezi sebe nikoho nepustil velmocenský dvojblok. Více se mohly radovat Etiopanky, které braly zásluhou Korabubsh Itaaové zlato (6:11.83) a Hassenové bronz. Vítězce jen těsně (o 7 setin) podlehla Keňanka Muangiová. V trojskoku si pro titul doskákala ve výkonu roku 13.63 Ruska Jana Borodinová, o 6 cm zpět zůstala Číňanka Lina Deng, o 18 pak uzbecká Kanatovová.

Páteční výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout