Nová hvězda ze Země vycházejícího slunce

středa 9. prosince 2015
Japonský sprinter Abdul Hakim Sani Brown je rozhodně sprinterským objevem letošního roku. Jak již naznačuje jeho jméno, není tak úplně tradičním zástupcem této východoasijské země.

Suni Brown se narodil ve Fukuoce japonské matce a ghanskému otci. Atletické geny zdědil po matce, která se též věnovala královně sportu a dokázala zvítězit na Národním středoškolském šampionátu v závodě na 100 metrů překážek. On sám začínal s fotbalem. Ovšem jeho matka ho přesvědčila, že atletika pro něj bude lepším sportem a svého rozhodnutí nyní jistě nelituje.

Jeho sprinterský talent se projevil záhy. Již ve čtrnácti letech byl druhý na dvoustovce a třetí na stovce při Národním školním mistrovství. V té době se již připravoval se svým učitelem a současným trenérem Takahikim Yamamurou, bývalým reprezentantem na 400 metrů a účastníkem olympijských her.

Velký progres přišel v roce 2014, kdy měl jako teprve patnáctiletý osobní rekordy 10.45 na stovce a 21.09 na dvojnásobné trati. Jeho výrazný výkonnostní růst se nezastavil ani letos. Cíle, které si s trenérem dali pro rok 2015, splnil nad očekávání. Již v průběhu sezóny naznačil, že může běhat opravdu rychlé časy. Na japonském národním mistrovství si vylepšil osobní rekord na dvoustovce na 20.57 a na mistrovství světa do Cali odjížděl jako jeden z hlavních favoritů a svou roli stoprocentně naplnil, když jasně dominoval nejdříve na stovce, kde zvítězil v novém rekordu šampionátu 10.28 a stejný počin se mu podařil i na dvoustovce, kde při svém triumfu vymazal časem 20.34 z čela historických dorosteneckých tabulek legendárního Jamajčana Usaina Bolta. Navíc se kvalifikoval na světový šampionát do Pekingu.

Dne 29. srpna 2015 debutoval na seniorském mistrovství světa a stal se tak historicky nejmladším účastníkem na dvoustovce, který kdy startoval na MS. Navíc se dokázal probojovat až do semifinále. V tom svém obsadil pátou příčku.

Jeho výjimečné výkony byly oceněny i v závěru roku, kdy byl vyhlášen vítězem v kategorii „ IAAF Rising star of the year“, která se uděluje největším atletickým objevům uplynulého roku. „Jsem velmi poctěn, že se mi dostalo tohoto ocenění. Nemohu vůbec uvěřit, že jsem vyhrál právě já,“ řekl překvapený Brown.

Jeho cíle pro příští rok jsou jasné. „Rád bych příští rok zopakoval svůj dvojnásobný triumf i na MSJ a doufám ve finálovou účast na dvoustovce na olympijských hrách v Riu,“ nechal se slyšet. Pokud se mu podaří vyhrát oba sprinterské tituly na juniorském mistrovství světa, stane se tak prvním atletem, který by získal sprinterský double na dorosteneckém i juniorském světovém šampionátu. On sám si však vytyčil i dlouhodobější cíle. „Mým hlavním cílem je vybojovat medaili na olympijských hrách v Tokyu 2020,“ doplnil. Bude tedy jistě nesmírně zajímavé, jak bude pokračovat kariéra tohoto nesmírně talentovaného mladíka.