přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. listopadu 2017, 12:47

Nominace na ME v krosu schválena

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na mistrovství Evropy v přespolním běhu, které bude 10. prosince hostit slovenský Šamorín.

V nominaci figuruje celkem dvanáct závodníků, kteří by měli zasáhnout do bojů na šampionátu. Nově vypsanou disciplínou je smíšená štafeta na 4 x jeden okruh a české barvy by rozhodně nemusely být bez šancí, čemuž nasvědčuje i sestava, ve které by měla naše štafeta nastoupit. Kvartet tvoří dva muži a dvě ženy. Mužskými členy naší štafety budou Jakub Holuša, jenž letos vybojoval páté místo na světovém šampionátu v Londýně v běhu na 1500 metrů a Filip Sasínek, který přivezl mílařský bronzový cenný kov z HME v Bělehradě a vybojoval stříbro z ME do 22 let v Bydhošti. Jen před několika dny pak opanoval závod mílařů na národním krosovém šampionátu v Dlouhoňovicích. Dámskou část tvoří čerstvá krosová mistryně republiky a účastnice HME v Bělehradě i MS v Londýně Simona Vrzalová a bronzová medailistka z letošní univerziády na patnáctce Kristiina Mäki, která v mistrovském závodě doběhla čtvrtá.

Co se týká individuálních startů, v kategorii mužů poměří své síly s evropskou krosovou špičkou Jiří Homoláč, který si o svou nominaci řekl zejména svými půlmaratonskými výkony. Na nedávném MČR v krosu obsadil stříbrnou příčku. Mezi ženami bude startovat nejspíš nezkušenější krosová závodnice z celé výpravy, kterou je Lucie Sekanová. Ta brala v Dlouhoňovicích bronz.

V kategorii do třiadvaceti let budou startovat dokonce tři naši borci, což znamená, že mohou zasáhnout i do klání mezi týmy. Největší naděje se vkládají do mistra republiky Jakuba Zemaníka, jenž se nechal slyšet, že by rád vylepšil své dosud nejlepší umístění na ME v krosu, kterým je patnáctá příčka. Doplní ho bronzový z MČR Dominik Sádlo a loňský juniorský vítěz MČR Viktor Šinágl. Ve stejné kategorii žen bude českým želízkem v ohni Moira Stewartová. I ona svým ziskem stříbrné mistrovské medaile v Dlouhoňovicích naznačila nadějnou formu. Navíc krosové závody má opravdu ráda.

Českou sestavu pak ještě doplňují juniorští národní šampioni Damián Vích a Bára Stýblová. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf

Vytisknout