Nominace na ME v krosu schválena

úterý 26. listopadu 2019
Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na mistrovství Evropy v přespolním běhu, které se uskuteční 8. prosince v portugalském Lisabonu. Českou republiku bude reprezentovat dvanáct běžců.

Přesně polovina nominovaných atletů si po roce účast na krosovém evropském šampionátu zopakuje. Z nich si před rokem v nizozemském Tilburgu vedla nejlépe Moira Stewartová, která si v kategorii žen doběhla pro 29. místo, čímž si vybojovala účast na následném mistrovství světa v přespolním běhu v dánském Aarhusu, kde byla jedinou českou nadějí. Moira je zároveň také nejzkušenější krosovou závodnicí celé výpravy. Lisabon pro ni bude již sedmým krosovým evropským šampionátem, do kterého bude vstupovat jako úspěšná obhájkyně českého mistrovského titulu a zároveň také jako jediná česká závodnice v této kategorii.

Také v závodě mužů se budeme opírat o zkušenou dvojici. Na mistrovství republiky obhájil suverénním způsobem titul Jiří Homoláč, který by jistě rád vylepšil své 61. místo z minulého evropského krosového šampionátu. V této kategorii ho ještě doplní čtvrtý z mistrovského závodu Jakub Zemaník, jenž v minulosti ukázal, že na krosovém ME umí zazávodit.

Aneta Chlebiková při letošním MČR v krosu výrazně potrápila favorizovanou Moiru Stewartovou a v Lisabonu si po roce zopakuje účast v závodu kategorie do 22 let, kde bude jedinou českou závodnicí. Loni v Tilburgu finišovala jako 49.

Ve stejné kategorii mužů budeme mít trojí zastoupení, což znamená, že český tým zasáhne i do soutěže družstev. Zde se představí další dva medailisté z národního krosového šampionátu v Dříteči. Životní sezónu bude chtít jistě úspěšně završit Marek Chrascina, jenž bral na MČR stříbro a dlouho se držel s vedoucím Homoláčem. Bronzový z téhož závodu Viktor Šinágl byl jedním z úspěšnějších atletů na loňském ME, když doběhl na 35. příčce. Tuto sestavu pak ještě doplňuje Damián Vích.

Mezi juniorkami bude opět jedinou českou běžkyní Adéla Koláčková. Ta o uplynulém víkendu jasně dominovala mistrovskému závodu své kategorie a jistě by se ráda umístila lépe než při loňském krosovém mistrovství Evropy, kdy skončila 69.

Nejpočetnější zastoupení budeme mít v kategorii juniorů, kde se na start postaví hned čtyři čeští reprezentanti. Ovšem pouze úspěšný obhájce českého mistrovského titulu René Sasyn má zkušenosti z krosového ME. Před rokem v Tilburgu doběhl na 78. místě. Družstvo juniorů má pak ve svých řadách Martina Kováčecha, Jana PešavuDavida Šlapáka.