Noční Praze vládli Kiplagat a Bekeleová

neděle 9. září 2012
Po třech druhých místech z letošních půlmaratonů seriálu RunCzech.com se mladý keňský běžec Henry Kiplagat dočkal i vítězství. Při Mattoni Grand Prix Praha utekl v Metro Běhu na 10 km všem pronásledovatelům včetně světového rekordmana v maratonu Patricka Makaua a cílovou pásku protnul ve velice kvalitním čase 27:51. Adidas Běh na 5 km pro ženy vyhrála Tadelech Bekeleová z Etiopie za 15:48.

Rekordy závodu sice nepadly, podél trati vedoucí nasvíceným centrem noční Prahy však deseti tisíce diváků vytvořily strhující atmosféru. „Nádherný závod, užil jsem si to,“ říkal nejen 19letý vítěz Henry Kiplagat. „Neměl jsem žádnou taktiku, jen jsem běžel, běžel rychle a takhle se to vyvinulo. Najednou jsem zůstal vpředu sám,“ vykládal.  Zhruba po polovině závodu setřásl druhého Adugnu Tekeleho z Etiopie. Jeho pak ještě v závěru předstihl Kiprop Limo, mladší bratr držitele rekordního času závodu z loňska. Ten nemohl přijet, neboť se dostal do keňské nominace pro mistrovství světa v půlmaratonu. Zato Patrick Makau se nesmál, skončil desátý. Od počátku bylo vidět, že je pro něj tempo příliš rychlé. „Cítil jsem se unavený a taky mi nevyhovovaly kostky. Dával jsem si pozor na každý krok, nechtěl jsem se zranit,“ přiznal. „Ale jako trénink rychlosti na frankfurtský maraton v říjnu to bylo velmi dobré. A ta atmosféra? Byla unikátní,“ děkoval pořadatelům.

Trojice českých favoritů musela ještě v poledne běžet mistrovství republiky družstev v Táboře. S náročným dvojbojem se nejlíp vyrovnal nejmladší z nich 22letý Jiří Homoláč. „Já jsem vytrvalec, čím víc, tím líp,“ usmíval se. „Běželo se mi dobře, i když čas úplně nejlepší není. Tohle tempo z tréninku mi vyhovuje, vítězství si cením.“ Za ním 21 vteřin doběhl olympionik Jan Kreisinger, dalších dvacet český mistr na desítku na dráze Milan Kocourek

Ženský závod pro sebe získala tradiční účastnice seriálu RunCzech.com, Tadelech Bekeleová z Etiopie. „Běhám sice většinou delší závody, ale jsem ráda, že se mi to povedlo, i když jsem nebyla největší favoritka.“ Nejlepší Evropankou byla čtvrtá polská olympionička Karolina Jarzynská.  Věčný souboj nejlepších českých vytrvalkyň-veteránek pro sebe získala Petra Kamínková, osm vteřin před olympioničkou Ivanou Sekyrovou. „Jsme kamarádky, ale na trati soupeřky. Jsem spokojená, že mi to takhle vyšlo. Začátek byl pomalejší, ale pak jsem si to už hlídala,“ řekla.

Mezi šesti tisíci běžci se objevila řada známých tváří. Pátá beachvolejbalová dvojice z Her v Londýně, Kristýna Kolocová a Markéta Sluková, doběhla těsně za sebou. „Bolí mě nohy,“ řekla Kolocová. „Nejsme na takové dálky zvyklé,“ dodala s úsměvem Sluková. Běžel i badmintonista Petr Koukal nebo judista Jaromír Ježek, bývalí politici Jaromír Schling, Vladimír Dlouhý nebo Kateřina Jacques, významný lékař Jan Pirk, farář Pavel Čáp a další. A startérem byl olympijský vítěz, pětibojař David Svoboda.

Výsledky:
Mattoni Grand Prix Praha 2012  Metro Běh na 10 km: 1. Kiplagat 27:51, 2. Kiprop Limo (oba Keňa) 28:19, 3. Tekele (Etiopie) 28:19, 4. Tuemay (Eritrea) 28:50, 5. Kibet (Uganda) 29:07, 6. Kirui (Keňa) 29:36, 7. Kozlowski (Polsko) 29:50, 8. Oda (Japonsko) 29:59, 9. Ndiwa 30:04, 10. Makau (oba Keňa) 30:30, 11. Homoláč 30:38,… 13. Kreisinger 30:59, 14. Kocourek (všichni Česko) 31:19.

Adidas Běh pro ženy na 5 km: 1. Bekeleová (Etiopie) 15:48, 2. Lisorengová (Keňa) 15:50, 3. Nyakisiová (Uganda) 16:01, 4. Jarzynská (Polsko) 16:07, 5. Wootonová (VB) 16:25, 6. Cioleková (Polsko) 16:33, 7. Kamínková 16:59, 8. Sekyrová (obě Česko) 17:07.  Nejlepší žena na 10 km: 1. Bulířová (Česko) 41:59.