Newcastle viděl souboje běžeckých hvězd

pondělí 16. září 2013
Souboj titánů, tak lze označit letošní půlmaratonský „Great North Run“, prestižní závod si podmanili Kenenisa Bekele a Priscah Jeptoová.

Půlmaratonská trať z Newcastlu směrem k pobřeží Severního moře do městečka South Shields sice co do sklonu nesplňuje kritéria IAAF pro uznávání rekordů, to ale nezabránilo tomu, aby se z původně lokální akce stal největší běžecký závod na území Velké Británie. Letos pořadatelé přilákali vskutku sestavu hvězd, byť dosud zářících především na dráze.

Někdejší etiopský šampion Kenenisa Bekele se po neúspěšné nominaci na MS v Moskvě rozhodl zaměřit na silnici a půlmaratonský debut mu vyšel na výtečnou. Jen o devět vteřin zůstal od hranice jedné hodiny, navíc jej může těšit skalp dvojnásobného vítěze z Moskvy Mo Faraha, jehož za svými zády udržel o vteřinu. Elitní dvojici doplnil na stupních vítězů neméně slavný Haile Gebrselassie, který na čelo ztratil půlminutu (přesně 32 s na Bekeleho). Byl to právě on, kdo při absenci vodičů udával tempo, které v první polovině trati nenasvědčovalo útoku na hranici jedné hodiny: pětka za 14:24, desítka 28:58. Druhá polovina trati ale byla o poznání rychlejší, a závěr, kdy se duo Bekele-Farah odpoutala v závěrečné míli, výjimečný. Za Gebrselassiem už se vytvořil větší odstup, z dvojice Japonců byl lepší Arata Fujiwara (1:02:44).

Mělo to být představení etiopských šampionek Defarové a Dibabaové. Byla to však Keňanka Priscah Jeptoová, vítězka z letošního plného maratonu v Londýně, která pobila všechny své rivalky - ač v přípravě na další maraton na podzim - a časem 1:05:45 zaostala pět vteřin za deset let starým traťovým rekordem Pauly Radcliffové. O tom, jaké zrychlení Jeptoová dovedla na trati předvést, svědčí 10. míle (tedy mezi 15. a 16 kilometrem), kterou zaběhla za 4:34 min., o 4 s rychleji než stejný úsek muži. Meseret Defarová doběhla druhá o 24 vteřin zpět (1:06:09), její krajanka Tirunesh Dibabaová s více než minutovým odstupem za vítězkou až třetí (1:06:56), přestože to byla právě ona, kdo si poručil od vodičky tempo 31 minut na desítku. Za medailistkami proběhla cílem o další tři minuty zpět francouzská maratonská rekordmanka Christelle Daunayová (1:09:49).

Michal Procházka, foto: spikesmag.com