přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. června 2011, 23:39

New York sužoval vítr, chlad a déšť. Gay a další favorité prohráli

Šestý díl Diamantové ligy se vrátil do USA a povětrnostní podmínky atletům přály ještě méně než v Oslo. Mnozí dosavadní suveréni si odvezli porážky. Česká zástupkyně oštěpařka Klimešová skončila čtvrtá.

Pohříchu málo výsledků, které snesou srovnání s předešlým průběhem sezony, bylo k vidění na stadionu pojmenovaném podle mecenáše Icahna v americké metropoli New Yorku. Na vině byl především vítr, který při absenci tribun v zatáčkách pořádně „provětral“ atlety, vedle toho je sužoval chlad a úvodní disciplíny také déšť. Výkon roku tak ve výsledkách hledáme marně.

Vrcholem diamantového mítinku měla být mužská stovka, okolnosti ji však proměnily tak trochu ve frašku. Nejprve se z oválu pro chybné starty poroučela trojice sprinterů (Edward, Padgett, Thompson), aby pak i ti nejlepší zůstali kvůli silnému protivětru -3.4 m/s daleko 10vteřinové hranice. Americký rekordman Tyson Gay, jenž se blýskl před týdnem nejrychlejším letošním časem 9.79, musel skousnout těsnou porážku od druhého muže tabulek (9.80) Jamajčana Steva Mullingse, přestože jim oběma bylo změřeno 10.26. Autor třetího času (9.85) Mike Rodgers skončil dokonce až pátý.

Oštěpařka Jarmila Klimešová si s těžkými podmínkami poradila slušně a s trochou štěstí si mohla z USA odvézt i diamantový bod. Svěřenkyně Jana Železného dlouho držela třetí příčku za pokus 57.17 z druhé série, posledním pokusem 58.43 ji však odsunula domácí Rachel Yurkovichová. Plný počet bodů si za rekord mítinku 64.43 m pohodlně odvezla Němka Christina Obergföllová, která tím odskočila v hodnocení disciplíny již na deset bodů, o čtyři před nepřítomnou Abakumovovou. Druhá dnes skončila Jihoafričanka Viljoenová, která tak srovnala na průběžné třetí příčce krok s rovněž absentující Špotákovou.

O neporazitelnost letos přišla výškařka Vlašičová, když skočila 190 cm. Lépe si s mokrým sektorem poradila Švédka Greenová, která se přenesla přes laťku o čtyři centimetry výš, čímž si vylepšila své letošní maximum. V případě Chorvatky lze hovořit o neúspěchu, pro další l skokanské lídry tabulek skončil mítink propadákem. Francouz Lavillenie v tyči neskočil základ 542 cm a jen přihlížel, jak jeho krajan Mesnil o decimetr výš vítězí. Halový světový rekordman v trojskoku Tamgho skočil pouze 15.55 metru, zatímco Britovi Idowu stačilo o metr dál na čtyři diamantové body.

Hořkou pilulku musel spolknout také na 400 m překážek van Zyl. Jihoafričan, jenž se na Zlaté tretře divil, kde jsou soupeři, mohl tentokrát napočítat před sebou hned tři, a zůstal tak bez bodu. Naopak plný počet vybojoval Portorikánec Culson, jenž si jako jeden z mála napříč disciplínami vylepšil letošní osobní výkon (48.50). Na hladké čtvrtce letos poprvé v Diamantové lize naplno bodoval Američan Wariner (45.13), když za sebou udržel dvojici dotírajících soupeřů. Pátý doběhl handicapovaný Oscar Pistorius, který navzdory počasí a první dráze zaběhl svůj druhý čas sezony (i kariéry) 45.69.

Vítr se pochopitelně nelíbil příliš ani běžcům, kteří často taktizovali, na druhou stranu to přineslo řadu zajímavých soubojů ve finiši. Na patnáctistovce umožnil takto pomalejší průběh závodu v závěru triumfovat specialistce na poloviční trati Jamajčance Sinclairové. Mužská osmistovka, která se odehrávala v podobném duchu, přišla o jednoho z favoritů již po 250 metrech, když musel odstoupit pro svalové zranění Abubaker Kaki. Finiš pak ovládl Keňan Alfred Yego.

Výsledky jsou zde.  

Michal Procházka

Vytisknout