přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

New York slaví amerického vítěze

Rodák z dnešní Eritreji Meb Keflezighi a Etiopanka Derartu Tuluová si poradili s konkurencí na jubilejním newyorkském maratonu. V Novém Dillí se třásl ženský světový rekord na poloviční vzdálenosti, nakonec ale odolal.

Nijak zvlášť oslnivé časy nepředvedli vítězové výroční 40. maratonu v ulicích metropole východního pobřeží USA. Snad proto se prosadila méně očekávaná jména.

Meb Keflezighi se narodil před 35 lety v tehdy etiopské Asmeře, dnešním hlavním městě Eritreji, jeho rodina uprchla přes Itálii do USA. Ženská vítězka Derartu Tuluová reprezentuje původní Keflezighiho vlast, Etiopii. Naturalizovaný Američan vedl úspěšný útok svého týmu, hned šest Američanů proniklo do první desítky, byť vyjma čtvrtého Ryana Halla zůstali všichni ostatní srovnaní od sedmého místa. Fandy USA však potěšil už samotný fakt prvenství jejich reprezentanta, který přišel po dlouhých 27 letech, v roce 1982 se radoval Alberto Salazar. „Moct vyhrát tenhle závod je pro mě něco velmi výjimečného,“ nechal se slyšet letošní mužský vítěz.


Meb Keflezighi

Co na tom, že mu k tomu stačil relativně průměrný čas 2:09:15. Pod 2:10 už se dostal o 4 vteřiny jen čtyřnásobný vítěz Bostonu Robert Kipkoech Cheruiyot, jediný Keňan v první desítce. Třetí místo patří světovému maratonskému šampionu 2003 a 2005 Jaouadu Gharíbovi z Maroka (2:10:25). Již zmíněný Hall zůstal o 11 vteřin za ním a byl také posledním, kdo běžel pod 2:11.

Ani ženy nepředvedly při 12 stupních Celsia nijak závratné tempo. Na druhou stranu hned čtveřice závodnic svedla vyrovnaný souboj, v cíli se vešla do pouhých 35 vteřin. Své první newyorské vítězství si připsala etiopská vytrvalkyně Derartu Tuluová, která dosáhla času 2:28:52. O osm vteřin zpět, tedy za rovných 2:29 finišovala Ruska Ludmila Petrovová, na třetí stupínek vystoupila Francouzka Christelle Daunayová za 2:29:16. Zklamáním skončil závod pro britskou světovou rekordmanku Paulu Radcliffovou, jíž změřili 2:29:27. Na start se v New Yorku postavilo celkem 40 tisíc maratónců.

Výsledky čela závodu

Rychlý půlmaraton v Novém Dillí, světový rekord nepadl
Další čas pod 67 minut přidala čerstvá mistryně světa Mary Keitanyová. Keňanka, která již v Birminghamu zatřásla svěťákem předešlé vládkyně šampionátu Lornah Kiplagatové, i tentokrát měla rekordní ambice. Tempo ještě při průběhu 15 kilometrem odpovídalo snaze pokořit dva roky starý čas 66:25, nakonec z toho bylo „jen“ čas o 29 vteřin slabší, i na MS byla Keitanyová o 18 s rychlejší. Vítězství to však bylo bezpečné minutové, přestože trojice Etiopanek rovněž překonala dosavadní traťové maximum 68:17. Tuhý boj svedly o druhé místo Wude Ayalewová s Aberu Kebedeovou, vteřina nakonec rozhodla ve prospěch prvně jmenované (67:58 vs. 67:59). Šest běžkyň se dostalo pod 69 minut, osm pod 70.

Také ambice mužského čela byl vysoká, byť šlo v tomto případě spíše o loňský traťový rekord (59:15), se rozplynuly po 15. kilometru. Historie se nakonec opakovala v podobě vítěze, kterým se stal stejně jako před rokem Deriba Merga. Loňský šampion z Etiopie tak časem 59:54 zaostal o 39 s nejen za zdejším maximem, ale i vlastním osobním rekordem. Tentokrát se nemusel strachovat o loňského ataku na prvenství v závěrečných metrech, soupeři doběhli přeci jen s odstupem, byť menším. Jak krajan vítěze Eshetu Wondimu, tak Keňan Wilson Kipsang už totiž nedosáhli na hodinovou hranici, o 2, resp. 4 vteřiny. Nejlepší pětice se vešla pod 61 minut.

Výsledky první desítky

Michal Procházka

Vytisknout