přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. listopadu 2011, 18:59

New York jen potvrdil skvělý maratonský rok

V metropoli východního pobřeží USA zvítězil Geoffrey Mutai, autor nejrychlejšího času všech dob z Bostonu, a překvapivě Firehiwot Dadová. Ve městě přezdívaném „Velké jablko“ se také uzavřel dvouletý cyklus pěti velkých maratonů.

Deset let starý traťový rekord newyorského maratonu se rozplynul pod útokem čela závodu. „Neuznaný“ světový rekordman (na bostonské trati nevyhovující pro uznání rekordu) Geoffrey Mutai vymazal čas Tesfaye Jifara (2:07:43) o dvě a půl minuty a pouhých šest vteřin mu chybělo k hranici 2:05. Za ním se s přibližně minutovými odstupy srovnala další zvučná jména, šampion z Londýna Emmanuel Mutai za 2:06:28 a olympijský medailista Tsegaye Kebede (2:07:14).

Vítěz si přišel na 130 000 amerických dolarů, každý z trojice, kteří překonali předešlý rekord, pak obdržel 70 000 USD. Pod stupni vítězů a jen 17 vteřin od tohoto bonusu zůstal loňský šampion Gebre Gebremariam. Mezi něj a předloňského vítěze Meba Keflezighiho, jenž na šestém místě jako poslední pokořil hranici 2:10, se vklínil ještě Jaouad Gharíb, jenž v 39 letech zaběhl nejrychlejší maraton v tomto věku – 2:08:27. Evropský prapor podržel na jedenácté příčce Švýcar Viktor Röthlin.

O podstatně těsnější souboj o prvenství se postaraly ženy. Etiopanka Firehiwot Dadová se nakonec radovala z triumfu za kvalitních 2:23:15, o čtyři vteřiny před Bizuneš Dabaovou, krajankou, jež ovšem bydlí v newyorské čtvrti Bronx. Stupně vítězů zkompletovala Keňanka Mary Keitanyová, vítězka z Londýna se vešla do půlminutky za Dadovou (2:23:38). Dařilo se i dalším v cíli, především Portugalce Aně Dulce Felixové, která si na čtvrtém místě vylepšila osobák 2:25:40. Následovaly ji o šest vteřin zpět Novozélanďanka Kim Smithová, která dokonce útočila na národní rekord, a pod 2:26 se vešla i vítězka Bostonu Keňanka Caroline Kilelová.

V neděli se také definitivně rozhodlo o vítězích dvouletého seriálu velkých maratonů (WMM), jenž zahrnuje Boston, Londýn, Berlín, Chicago a právě New York. A hrálo se o spoustu peněz, vždyť nejlepší muž i žena si rovným dílem rozpůlí milion dolarů. O prvenství Lilje Šobuchovové sice již nebylo dopředu pochyb, s 90 body zůstala nakonec o 30 b před nejbližší soupeřkou Ednou Kiplagatovou, zato mezi muži se svedla pořádná bitva. V každém z deseti závodů za dva roky se rozděluje za první místo 25 bodů, za druhé 15, třetí 10, čtvrtý 5 a pátý 1. K uhájení prvenství stačilo Emmanuelu Mutaiovi právě oněch 15 bodů z New Yorku k součtu 70, o 5 b více než nasbíral jeho newyorský přemožitel (jmenovec) Geoffrey Mutai.

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout