přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Neriusová: Končím! Zlato nic nezmění

Ideální tečku za bohatou kariérou si přichystala na úterní večer německá oštěpařka Steffi Neriusová a nic na tom nechce po zisku překvapivého zlata měnit. V sedmatřiceti letech se rozloučí s velkou atletikou ještě třemi závody a velkou párty.

"Už mě nikdo nepřemluví, končím," ujistila Neriusová, která výkonem 67,30 z první série pokořila i obhájkyni titulu a světovou rekordmanku Barboru Špotákovou. Stala se tím první domácí šampionkou v Berlíně a večer jí k životnímu úspěchu gratulovala i německá kancléřka Angela Merkelová. Neriusová přitom zvítězila stylem, kterým byla donedávna pověstná právě Špotáková. Vše vsadila na první pokus. "Byl to můj plán něco v prvním pokusu předvést. Ale byla to jen teorie. Záměr a provedení jsou přece jen dvě různé věci. Vyšlo to fantasticky. Pak už jsem si myslela, že by to mohlo stačit na medaili. Od čtvrté série už jsem přemýšlela o zlatu a byla hodně nervózní," přiznala. 

Neriusovou čekají ještě závody v Sonderhausenu (26. srpna), Elstalu (6. září) a Světové atletické finále v Soluni (13. září). Konec kariéry si naplánovala už v prosinci 2004, kdy byl šampionát přidělen německé metropoli. "Jinak bych zřejmě skončila už dřív," přiznala čerstvá mistryně světa. 

V době dalšího MS za dva roky už bude mít usměvavá Němka úplně jiné starosti než obhajobu titulu. Od října totiž nastupuje jako trenérka postižených sportovců ve svém klubu Bayer Leverkusen. "Začíná mi běžný život se čtyřicetihodinovou týdenní pracovní dobou," poznamenala. 

Neriusová skončila na MS od roku 2003 třikrát za sebou na bronzovém stupínku. Z olympijských her si přivezla před pěti lety stříbro, medaili stejné hodnoty vybojovala i na domácím ME v roce 2002. O čtyři roky později v Göteborgu slavila první velkou výhru nad Špotákovou, když českou rekordmanku porazila o 18 centimetrů. Nyní opět potvrdila, že je dlouhodobě katem českých nadějí. 

Už na olympiádě v Aténách totiž posledním pokusem odsunula Nikolu Brejchovou na nepopulární čtvrté místo, stejná situace se opakovala na minulém MS v Ósace. Tehdy Neriusová zabrala ve čtvrtém pokusu a na Brejchovou opět medaile nezbyla. 

ČTK