přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Nejvíce výkonů roku na mistrovství světa, z mítinků pak v Curychu

Celkem devatenáct nejlepších světových výkonů sezony 2009, tedy téměř polovina, platí k dnešnímu dni ze světového šampionátu v Berlíně. Mezi jednodenními akcemi hraje prim curyšská Weltklasse se čtyřmi „WL“.

Vrchol sezony v hlavním městě Německa má lví podíl na úrovni letošních světových tabulek v „olympijských“ disciplínách. Deset mužských a devět ženských maxim platí právě z mistrovství světa. Ze srovnání mítinků vychází jasně nejlépe Zlatá liga ve švýcarském Curychu, kde se kromě světového rekordu Jeleny Isinbajevové v tyči běžela nejrychlejší pětka (Bekele), stovka překážek (Foster-Hyltonová) a letěl nejdál oštěp (Thorkildsen). Už jen Grand Prix v chorvatském Záhřebu se může pochlubit dvěma výkony roku – koulí mužů (Cantwell) a výškou žen (Vlašičová).

Všechny další závody už se mohou pochlubit „pouze“ jedním výkonem roku, patří mezi ně i Zlatá tretra Ostrava, kde ustavil v sezoně nepřekonané maximum Kubánec Dayron Robles na 110 m překážek (13.04). Po jednom výkonu mají také Zlaté ligy v Berlíně (1500 M), Římě (1500 Ž) a Brusel (400 Ž), na úrovni Super Grand Prix pak Dauhá (stýpl M), Stockholm (200 Ž), Londýn (5000 Ž). Vedle Ostravy platí maxima sezony z GP ještě z Eugene (dálka M), Rieti (800 M) a Šanghaje (100 Ž). Na světovém finále padl jeden WL (koule Ž), stejně jako na ME družstev (tyč M) a ruském šampionátu (trojskok Ž). Ostatní výkony z dráhy se dělí mezi mítinky v Evropě – estonská Kohila (disk M), slovinské Celje (oštěp M), nizozemský Utrecht (10000 Ž), německá Chotěbuz (4x100 m), i za oceánem – americké Texas Relays (výška M) a mistrovství Pacifiku (disk Ž). Na silnici platí časy chodeckých dvacítek z ruského zimního šampionátu a maratony z Rotterdamu (M) a Londýna (Ž). Právě královské vytrvalecké trati se dají jako jediné počítat mezi ohrožené druhy, jinde asi sotva zažijeme do konce roku změnu v čele.

Čtrnáct disciplín v moci USA
A ještě krátký pohled na národnostní složení držitelů výkonů roku. Jednoznačně vládnou Spojené státy americké se sedmi nejlepšími v obou kategoriích, celkově tak mají nedostižných čtrnáct. Mezi muži jim sekundují Keňané se čtyřmi, Jamajčané se třemi a Rusové a Etiopané se dvěma, mezi ženami pak jen Rusky (4), Jamajčanky a Etiopanky (2). Dalších sedm mužů reprezentuje sedm zemí, stejně jako osm zbylých žen. V součtu patří pomyslná druhá příčka Rusku se šesti, třetí pak Jamajce s pěti. Celkem jsou výkony roku rozděleny mezi zástupce 18 zemí, 11 v mužských a 12 v ženských disciplínách.

Světové tabulky 2009 najdete zde.

Michal Procházka s využitím EME NEWS