přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Nejvíce medailí za posledních 24 let

"Úspěšnost naší reprezentace na ME lze měřit podle různých kritérií," říká šéftrenér Václav Fišer.

"Když porovnáme poslední čtyři evroské šampionáty včetně letošního, dopadla naše výprava nejlépe i velmi průměrně," vysvětluje Fišer. "Záleží, jak se na to chceme dívat." Mistrovství Evropy v Helsinkách 1994, v Budapešti 1998, v Mnichově 2002 a letos v Göteborgu měla jedno společné; velkou českou výpravu. Proto lze relativně dobře porovnávat výsledky. Ale podle čeho?

Co se týká medailí, dopadla reprezentace letos nejlépe. Čtyři medaile; zlato Romana Šebrleho v desetiboji, stříbra Tomáše Janků ve výšce a Barbory Špotákové v oštěpu a bronz Jana Železného. Konečné 11. místo v bodování zemí podle získaných medailí. "Medailově jsme na tom dobře," souhlasí šéftrenér. Před čtyřmi lety jsme získali dvě medaile. Roman Šebrle v desetoboji zlatou a Jiří Mužík na překážkách stříbrnou.

"Porovnáme-li bodový zisk," porovnává Václav Fišer tabulky, "pak jsme si trochu pohoršili. Letos jsme si přivezli 33 bodů, což je trochu méně, než jsem doufal." Před odletem mluvil Václav Fišer o 40 bodech, přesto není zklamaný a vysvětluje proč: "Na minulých třech evropských šampionátech se zhruba polovina české výpravy umístila do 16. místa. Bráno z tohoto hlediska jsme letos dopadli stejně. Rozdíl je v tom, že se počítají body jen do osmého místa a z těch ´úspěšnějších´ se dříve více atletů umístilo do osmičky nejlepších."

Šéftrenér taky reagoval na kritiku, která se objevila v některých médiích. Týkala se osobních rekordů a výkonů závodníků do 22 let. "Psalo se, že ti mladí jeli na šampionát překonat své osobní rekordy a že většina z nich v tomto ohledu zklamala. Představte si ale jejich nervozitu už jen ve chvíli, kdy přišli na rozcvičovací stadion a viděli tam na vlastní oči osobnosti, o kterých dříve jen četli v novinách. Nervozita musela a udělala svoje. Navíc mnoho z našich skončilo jen těsně za svými maximy. Hejnová, Schiller, Šulc, zraněná Ščerbová, nebo i štafeta žen na 4x400 metrů. To byly výkony, se kterými jsem já osobně spokojen."

Stříbrný medailista z výšky Tomáši Janků si úspěchem v Göteborgu vysloužil nominaci na Světový pohár, který se letos uskuteční v Aténách. Nový mistr Evropy Andrej Silnov bude startovat za ruský tým, Tomáš Janků je nominován do evropského výběru. Rusko a USA totiž mají výjimku a startují jako reprezentace, nikoliv jako výběr jednotlivých zemí toho kterého kontinentu.

David Klempíř

Vytisknout