Nejvíce medailí za posledních 24 let

23. listopadu 2011, 11:26

"Úspěšnost naší reprezentace na ME lze měřit podle různých kritérií," říká šéftrenér Václav Fišer.

"Když porovnáme poslední čtyři evroské šampionáty včetně letošního, dopadla naše výprava nejlépe i velmi průměrně," vysvětluje Fišer. "Záleží, jak se na to chceme dívat." Mistrovství Evropy v Helsinkách 1994, v Budapešti 1998, v Mnichově 2002 a letos v Göteborgu měla jedno společné; velkou českou výpravu. Proto lze relativně dobře porovnávat výsledky. Ale podle čeho?

Co se týká medailí, dopadla reprezentace letos nejlépe. Čtyři medaile; zlato Romana Šebrleho v desetiboji, stříbra Tomáše Janků ve výšce a Barbory Špotákové v oštěpu a bronz Jana Železného. Konečné 11. místo v bodování zemí podle získaných medailí. "Medailově jsme na tom dobře," souhlasí šéftrenér. Před čtyřmi lety jsme získali dvě medaile. Roman Šebrle v desetoboji zlatou a Jiří Mužík na překážkách stříbrnou.

"Porovnáme-li bodový zisk," porovnává Václav Fišer tabulky, "pak jsme si trochu pohoršili. Letos jsme si přivezli 33 bodů, což je trochu méně, než jsem doufal." Před odletem mluvil Václav Fišer o 40 bodech, přesto není zklamaný a vysvětluje proč: "Na minulých třech evropských šampionátech se zhruba polovina české výpravy umístila do 16. místa. Bráno z tohoto hlediska jsme letos dopadli stejně. Rozdíl je v tom, že se počítají body jen do osmého místa a z těch ´úspěšnějších´ se dříve více atletů umístilo do osmičky nejlepších."

Šéftrenér taky reagoval na kritiku, která se objevila v některých médiích. Týkala se osobních rekordů a výkonů závodníků do 22 let. "Psalo se, že ti mladí jeli na šampionát překonat své osobní rekordy a že většina z nich v tomto ohledu zklamala. Představte si ale jejich nervozitu už jen ve chvíli, kdy přišli na rozcvičovací stadion a viděli tam na vlastní oči osobnosti, o kterých dříve jen četli v novinách. Nervozita musela a udělala svoje. Navíc mnoho z našich skončilo jen těsně za svými maximy. Hejnová, Schiller, Šulc, zraněná Ščerbová, nebo i štafeta žen na 4x400 metrů. To byly výkony, se kterými jsem já osobně spokojen."

Stříbrný medailista z výšky Tomáši Janků si úspěchem v Göteborgu vysloužil nominaci na Světový pohár, který se letos uskuteční v Aténách. Nový mistr Evropy Andrej Silnov bude startovat za ruský tým, Tomáš Janků je nominován do evropského výběru. Rusko a USA totiž mají výjimku a startují jako reprezentace, nikoliv jako výběr jednotlivých zemí toho kterého kontinentu.

David Klempíř
Vytisknout

Krátce

04.12.2016 14:17 O Zuzaně Hejnové vyšla kniha s podtitulem Rychlá holka, autorem je Tomáš Klement.

Archiv zpráv

Kalendář událostí