Nejvíc medailí zatím nasbírali Američané

23. listopadu 2011, 11:25

Výprava Spojených států zatím jasně kraluje hodnocení národů atletické části Her XXVIII. olympiády.

Po třiceti finálových disciplínách mají Američané na svém kontě celkem 18 cenných kovů, 5 zlatých 8 stříbrných a 5 bronzových. Přesně polovinu nasbírali Rusové s bilancí 3-2-4. Vynikající třetí příčku dosud drží švédský tým, který se může pyšnit třemi zlatými zásluhou svých opor, sedmibojařky Caroliny Klüftové, trojskokana Christiana Olssona a výškaře Stefana Holma.

Domácí Řekové i přes neúčast sprinterských hvězd Kenterise a Thanouové zaujímají čtvrtou pozici ziskem dvou zlatých a dvou stříbrných medailí. Africké atletické velmoci vstupují do posledních tří olympijských dní na pátém, respektive šestém místě. Etiopie vybojovala dvě zlaté a po jedné stříbrné medaili, Keňa má bilanci 1-4-1 a v počtu cenných kovů figuruje na třetí pozici.

Česká výprava se do medailové tabulky zařadila díky bronzovému úspěchu výškaře Jaroslava Báby a fenomenálnímu triumfu okořeněném olympijským rekordem v desetiboji Romana Šebrleho. Tento výsledek stačí po osmi soutěžních dnech na patnáctou pozici, o kterou se česká atletika dělí s celky Velké Británie a Baham. 

V českém dresu zůstávají v Aténách ještě čtyři želízka, vesměs mimořádně zkušení atleti. V pátek 27. srpna se na trať 50 km chůze vydá nejstarší člen atletické výpravy, devětatřicetiletý Miloš Holuša. Start závodu je na pořadu časně ráno, v 6.00 hodin středoevropského času. Do boje o olympijskou medaili večer zasáhne oštěpařka Nikola Brejchová, velké finále ji čeká od 20.30 hodin SEČ. Její kolega, světový rekordman a obhájce titulu Jan Železný, se o další legendární zápis do historie pokusí v sobotu od 19.40. V jediné disciplíně závěrečného dne Her maratónu se představí účastník třetí olympiády Róbert Štefko.

Průběžné pořadí národů atletické části OH 2004 naleznete ZDE.          
Tomáš Klement
Vytisknout

Krátce

01.12.2016 08:58 Mistrovství světa družstev v chůzi bude v roce 2018 hostit čínský Tchaj-cchang.

Archiv zpráv

Kalendář událostí