přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Nejvíc medailí zatím nasbírali Američané

Výprava Spojených států zatím jasně kraluje hodnocení národů atletické části Her XXVIII. olympiády.

Po třiceti finálových disciplínách mají Američané na svém kontě celkem 18 cenných kovů, 5 zlatých 8 stříbrných a 5 bronzových. Přesně polovinu nasbírali Rusové s bilancí 3-2-4. Vynikající třetí příčku dosud drží švédský tým, který se může pyšnit třemi zlatými zásluhou svých opor, sedmibojařky Caroliny Klüftové, trojskokana Christiana Olssona a výškaře Stefana Holma.

Domácí Řekové i přes neúčast sprinterských hvězd Kenterise a Thanouové zaujímají čtvrtou pozici ziskem dvou zlatých a dvou stříbrných medailí. Africké atletické velmoci vstupují do posledních tří olympijských dní na pátém, respektive šestém místě. Etiopie vybojovala dvě zlaté a po jedné stříbrné medaili, Keňa má bilanci 1-4-1 a v počtu cenných kovů figuruje na třetí pozici.

Česká výprava se do medailové tabulky zařadila díky bronzovému úspěchu výškaře Jaroslava Báby a fenomenálnímu triumfu okořeněném olympijským rekordem v desetiboji Romana Šebrleho. Tento výsledek stačí po osmi soutěžních dnech na patnáctou pozici, o kterou se česká atletika dělí s celky Velké Británie a Baham. 

V českém dresu zůstávají v Aténách ještě čtyři želízka, vesměs mimořádně zkušení atleti. V pátek 27. srpna se na trať 50 km chůze vydá nejstarší člen atletické výpravy, devětatřicetiletý Miloš Holuša. Start závodu je na pořadu časně ráno, v 6.00 hodin středoevropského času. Do boje o olympijskou medaili večer zasáhne oštěpařka Nikola Brejchová, velké finále ji čeká od 20.30 hodin SEČ. Její kolega, světový rekordman a obhájce titulu Jan Železný, se o další legendární zápis do historie pokusí v sobotu od 19.40. V jediné disciplíně závěrečného dne Her maratónu se představí účastník třetí olympiády Róbert Štefko.

Průběžné pořadí národů atletické části OH 2004 naleznete ZDE.          

Tomáš Klement

Vytisknout