přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Největší parta odrazila do Berlína

Natěšeně na cestu vlakem, tak se tvářila většina dnes odjíždějících českých atletů na mistrovství světa. Čtrnáctka reprezentantů i s patřičným doprovodem se dnes ráno sešla netradičně na nádraží v Praze Holešovicích.

Hlavní pozdvižení způsobila pochopitelně nejžhavější česká kandidátka na jednu z medailí, obhájkyně zlata, oštěpařka Barbora Špotáková. V permanenci byl ale i výškař Jaroslav Bába, jemuž s rostoucí formou vyrostly i ambice. „Letos se toho rozhodně nebojím. Jsou tu ale jiné hvězdy, se kterými se počítá na medaili,“ poukázal právě na Špotákovou a desetibojaře Šebrleho. „Je to malinký tlak oproti nim.“ Na Berlín nemá nynější svěřenec Jana Janků zrovna dobré vzpomínky. „Byl jsem tam v roce 2005 hned po mistrovství světa a skočil jsem snad 215. Tak hrozné to snad nebude,“ usmíval se Bába.

Usměvavý a rovněž plný odhodlání byl také překážkář, český rekordman na stodesítce, Petr Svoboda. „Neslevil jsem ani kousek ze svých ambicí. Chci do finále a tam se třeba i poprat o medaili. Čas pod 13 vteřin, o kterém už jsem mluvil je dlouhodobější záležitost. Ale věřím si na 13.10 až 13.20. Takový by mohl brát medaili, protože za Roblesem je to podle mě hodně vyrovnané,“ prohlásil svěřenec jmenovce Luďka. S trenérem už prý konečně zjistili, proč se vytrvale potýkal se svalovými problémy, které přerušili i tuto venkovní sezonu bronzového medailisty z halového MS. „Je to ve mně,“ zasmál se. „Musím se důkladně rozcvičit. Jakmile to neudělám, zraním se, jako na Odložilovi.“

Trochu stranou novinářského ruchu seděla vrhačská sekce, oštěpař Vítězslav Veselý, kladivář Lukáš Melich i koulař Antonín Žalský. „Ještě se nestalo, aby dvacet metrů nestačilo na finále. Jenže něco jiného je hodit to v Turnově, něco jiného v Berlíně,“ upozornil Žalský. „Jsem rád, že to není v místě, kde je vlhko. Příští MS je zase v Koreji, to snad ani nebudu trénovat,“ s trochou nadsázky se nechal slyšet koulař, kterého předloni velmi trápilo ósacké podnebí, v němž není možné se nepotit, a především nic neuschne.

S výpravou dnes odcestovali také sedmibojařka Eliška Klučinová, tyčkařky Jiřina Ptáčníková a Romana Maláčová, půlkařka Lenka Masná, dálkař Roman Novotný, chodkyně Zuzana Schindlerová a trojskokanka Martina Šestáková. A nakonec také překážkářka Zuzana Hejnová, která poslední chyběla jako odškrtnutá na seznamu šéftrenéra Václava Fišera, vedoucího této části výpravy. Autem s tyčemi a s trenérem Boleslavem Paterou putuje do Berlína Jan Kudlička. Nedělní partu (16. 8.) tvoří dámské trio diskařka Věra Cechlová, výškařka Iva Straková a překážkářka Lucie Škrobáková, v pondělí (17. 8.) je následuje jediný „letec“ Roman Šebrle. Definitivně se hotel Berlin-Berlin v centru města zaplní českou výpravou v úterý (18. 8.) trojicí oštěpař Petr Frydrych, kladivářka Lenka Ledvinová a dálkař Štěpán Wagner.

Michal Procházka

Vytisknout