přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Největší favorité halového mistrovství světa

V Moskvě se o víkendu rozdá 26 sad medailí a přes 2 miliony dolarů na odměnách. Kdo patří k favoritům v technických disciplínách?

                                                  foto: EAA

MUŽI

výška
V mužské výšce mají Rusové kvalitní zastoupení. Vedoucí muž letošních světových tabulek Jaroslav Rybakov předvedl v Arnstadtu  2.37 m a na jeden centimetr se přiblížil svému vlastnímu národnímu rekordu z loňského roku. Ruští výškaři drží čtyři z pěti nejvyšších míst tabulek IAAF. Z favoritů z dalších zemí je nutno jmenovat Švéda Thörnblada, který v Banské Bystrici prokázal svou formu výkonem 2.34 metru. Silný bude jistě i obhájce titulu Stefan Holm. Doufejme, že i Svatoslav Ton se předvede v nejlepší formě. V Hustopečích si letos dokázal vyrovnat osobní rekord výkonem 2.33 metru.

tyč 
Největší nadějí na zisk zlaté medaile má Američan Jeff Harwig. Zkušený tyčkař vede letošní tabulky výkonem 5.85 metru a v halových historických tabulkách všech dob mu patří třetí místo. Dalším adeptem na medaili bude Němec Tim Lobinger, který má letos skončeno 5.82 m. Hranici 580 cm překonal i Izraelec Alexandr Averbukh, či Švéd Alhaji Jeng, který v Donětsku vytvořil nový švédský rekord 5.80 m. Zlato z minulého šampionátu bude obhajovat domácí tyčkař Igor Pavlov.

dálka
Letošní nejlepší výkon drží Ignisious Gaisah z Ghany. Druhého února ulétl ve Stockholmu do vzdálenosti 836 centimetrů a vytvořil nový rekord černého kontinentu. Také francouzský reprezentant Salim Sdiri je letos ve formě. Výkonem 8.27 m vylepšil národní rekord. Startovní pole bude v dálce ale hodně vyrovnané.

trojskok
Největší hvězdou trojskoku bude nejspíše rumunský atlet Marian Oprea. Letos předvedl pátý nejdelší pokus všech dob - 17.74 metru a v letošních tabulkách mu patří pět nejlepších výkonů. Největšími konkurenty mu budou italský rekordman Fabrizio Donato a Rus Viktor Gushchinskij (oba letos 17.33 m).

koule
Američan Reese Hoffa jasně dominuje světovým tabulkám. Letos předvedl dva nejdelší pokusy roku - 21.65 a 21.61 metrů a i další výkony za 21 metrů mu dávají vysokou naději na zisk moskevského zlata. Dalšími adepty na titul budou Němec Ralf Bartels (letos si zlepšil osobní rekord na 21.43), Joachim Olsen z Dánska (21.35) a obhájce zlata z Budapešti Christian Cantwell (USA).


ŽENY

výška
Čerstvá světová rekordmanka Kajsa Bergqvistová (2.08 m) vynechává kvůlli zranění start v Moskvě a tak se otevírá možnost boje o zlato dalším závodnicím. Největší favoritkou se rázem stává Chorvatka Blanka Vlašičová. Letos zlepšila národní rekord na 2.01 m a o dva týdny později dokonce na 2.05 metru, což je čtvrtý nejlepší výkon všech dob. Papírově jsou na tom velice dobře i naše Barbora Laláková a Ukrajinka Vita Stjopinová, které mají letos skočeno 1.99 metru.

tyč
Asi nikdo nepochybuje o tom, že Jelena Isinbajevová je jasnou adeptkou na zisk mistrovského titulu. Otázka spíše zní, zda pokoří svůj vlastní světový rekord, který má od letošního února hodnotu 4.91 metru. Také Polky Anna Rogowská a Monika Pyreková patří k velkým favoritkám. Rogowská letos vylepšila národní rekord, když pokořila laťku ve výšce 4.80 metru a Monika Pyreková má skočeno 4.76 m.

dálka
Výkon roku 6.91 m drží ruská dálkařka Taťána Kotovová. Také druhý nejlepší výkon roku 2006 patří Rusce - v Moskvě se o něj postarala Oksana Udmurtova, když jí rozhodčí naměřili 6.77 metru. Celkově se dá říci, že oproti některým disciplínám zde nelze dopředu vytipovat favoritku na zlato. Startovní pole je v dálce mnohem vyrovnanější a nedělní finále přinese napínavý souboj.

trojskok
Světová rekordmanka Taťána Lebeděvová letos předvedla nejlépe 14.61 a jistě bude patřit k nejsledovanějším účastnicím mistrovství. Přesto není jasnou, či jedinou adeptkou na mistrovský titul. Trecia Smithová z Jamajky (14.75), či domácí Anna Pyatykhová (14.69) se jistě pokusí urvat zlatou medaili pro sebe. Ve hře bude také mladá a nadějná Kubánka Yargelis Savigneová či olympijská vítězka z roku 2000 Tereza Marinovová.

koule
Přes dvacetimetrovou hranici se letos dostala jen Běloruska Nadzeya Ostapchuková (20.30) a i druhé místo v tabulkách IAAF patří běloruské závodnici - Natallii Khoronekové (19.55). Další čtyři koulařky letos překonaly 19 metrů, včetně Němky Kleinertové, kterou mohli letos diváci vidět v pražské Stromovce.

David Klempíř

Vytisknout