přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. července 2003, 21:40

Největší česká želízka v Tampere už zítra dopoledne

Dvě velké naděje české výpravy vstoupí do bojů na ME juniorů hned v samotném úvodu šampionátu.

Výškařské eso Jaroslav Bába startuje v kvalifikaci od 11,00 hodin, Zuzana Hejnová se v rozběhu na 400 m překážek představí dokonce o půl hodiny dříve. Zahajovacím závodem 17. mistrovství Evropy juniorů bude běh na 100 m desetibojařů, v němž nastoupí v českém dresu Jiří Kliner. Soutěž výškařů vyvrcholí v sobotu v podvečer a čtvrtka překážek žen pokračuje semifinálovým během v pátek, finále je potom na pořadu v sobotu v 16,00 hodin.

Vedle vystoupení českých hvězd lze velké výkony očekávat i v dalších disciplínách. Favoritem závodu na 100 m mužů bude Francouz Eddi Delphine, který si v této sezoně vylepšil osobní maximum na 10,19. Hlavní kandidátkou titulu na stejné trati žen je Buharka Ivet Lalovová s časem 11,14. Ruský tyčkař Artem Kupcov už překonal 570 cm a v Tampere by neměl najít přemožitele. Pozornost domácích bude zřejmě nejvíce upřena do oštěpařského sektoru, kde Finové očekávají několikanásobný medailový úspěch. Na ten mohou oprávněně pomýšlet Teemu Wirkkala s osobním rekordem 80,07 m i Tero Järvenpää (74,89). O titul mistryně Evropy v trojskoku by se měly utkat Ruska Anastasja Taranovová a Rumunka Cristina Spataruová.

Na startovních listinách evropského šampionátu devatenáctiletých v Tampere je evidováno 792 atletů ze 44 zemí. Suverénně nejpočetnější výpravou jsou Němci, kteří do dějiště ME vyslali 89 závodníků, domácí Finsko bude reprezentovat 62 atletů, třetí příčka patří Francii s 59 účastníky. Český národní tým v tabulce účastí figuruje na deváté pozici, když do Tampere odcestovalo 27 reprezentantů. Nejvíce účastníků, resp. účastnic se očekává v kladivu žen, kde je přihlášeno 36 závodnic. Naopak jasně nejnižší účast bude ve štafetách, v nichž má trojnásobné zastoupení i Česká republika. Pouze sedm kvartet by mělo nastoupit na start štafety na 4x400 m žen.

Aktuálně v Tampere panuje slunečné počasí, a poměrně příznivá předpověď je i pro následující dny. Ve čtvrtek meteorologové sice očekávají občasné přeháňky a 25°C, v pátek by však mělo být slunečno a teplota okolo 27°C.

Podrobné informace k MEJ v Tampere naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout