Nejrychlejší maraton víkendu ve Frankfurtu

pondělí 31. října 2016
O posledním říjnovém víkendu proběhlo hned několik zajímavých maratonských závodů. Zde je přehled toho nejzajímavějšího.

Frankfurt

Keňan Mark Korir se stal jasným vítězem 35. ročníku frankfurtského maratonu v druhém nejlepším čase své dosavadní kariéry 2:06:48. Korir až do třicátého kilometru akceptoval tempo vodiče a pohyboval se v pětičlenné vedoucí skupince. Za touto metou však začal zvyšovat na obrátkách a k rozhodujícímu útoku se odhodlal pět kilometrů před cílem. Vítězství si pak zajistil s komfortním více než půlminutovým náskokem. Druhý Martin Kosgey byl spokojen i s druhým místem za 2:07:22, když v závěrečných metrech porazil dalšího Keňana a vítěze pařížského maratonu Cypriana Kotuta, který zaostal o šest vteřin zpět (2:07:28).

V ženském závodě se očekával souboj etiopské dvojice Mamitu Daskaové a Sutume Asefaové. Favoritky nasadily rychlé tempo a zdálo se, že v ohrožení je i traťový rekord z roku 2012. Poté, co se závod zlomil do druhé poloviny, nastoupila Daskaová. Na pětadvacátém kilometru ji však postihly žaludeční potíže, přesto držela vedení. Její náskok se výrazně ztenčoval a zezadu se přibližovala Fate Tolaová. Daskaová si nakonec s vypětím všech sil doběhla pro triumf v čase 2:25:27. Tolaová se tak musela „spokojit“ s druhým místem za 2:25:42. Třetí skončila již s větším odstupem Sarah Jebetová (2:27:07).

Šanghaj

Již svůj třetí triumf na poslední čtyři roky si na šanghajském maratonu zajistil Jihoafričan Stephen Mokoka. Tentokrát mu stačil k primátu čas 2:10:18. O vítězi se rozhodovalo mezi trojicí závodníků. Společně s Mokokou, byli na čele i Keňan Asbel Kipsang a Etiopan Abdi Fufa. Právě Fufa byl prvním, kdo odpadl, kdy na třicátém kilometru již nedokázal udržet nastavené tempo. Kipsang se držel s Mokokou do pětatřicátého kilometru, pak ale začal také ztrácet a v cíli nakonec ztratil na Mokoka téměř minutu (2:11:16). Etiopan Fufa udržel třetí místo (2:13:30).

Mezi ženami to byl dramatický souboj až do posledních metrů. Vítězkou se stala Etiopanka Roza Derejová v novém osobním rekordu 2:26:18. Pouhé dvě sekundy za ní finišovala Keňanka Margaret Agaiová (2:26:20). Z třetího místa a nového osobního rekordu 2:27:08 se radovala další Etiopanka Wude Ayalewová.

Lublaň

Hned trojice běžců pokořila na maratonu ve slovinské metropoli hranici 2:10. Nejrychlejší byl Laban Mutai za 2:09:16. Závod byl jasnou keňskou záležitostí. Mutae doprovodili na stupně vítězů jeho krajani Philip Sanga (2:09:19) a Levi Omari (2:09:37). Ženský závod se stal kořistí Purity Changwonyové, která na maratonské trati debutovala.

Ósaka

Keňského vítěze měl i maraton v japonské Ósace. Stal se jím Benjamin Ngandu v čase 2:12:47 a nechal za sebou dvojici domácích závodníků Hiroki Yamagishiho (2:12:59) a Tagia Ita (2:13:35). Mezi ženami triumfovala sedmatřicetiletá veteránka Yoshiko Sakamotová (2:36:02).