Nejrychlejší maraton víkendu se běžel v Amsterdamu

středa 23. listopadu 2011
V neděli 17. října se na třech kontinentech konalo celkem pět významných maratonů, nejkvalitnější a nejpočetnější se odehrál v nizozemské metropoli.

* AMSTERDAM (Niz.)
29. ročník Amsterdamského maratonu přinesl traťový rekord v podání keňského vytrvalce Roberta Cheborora. Šestadvacetiletý běžec urazil 42.2 km dlouhou trať ve vynikajícím čase 2:06:22 a zařadil se tak na třetí místo letošních světových tabulek. Jen 9 vteřin Cheboror zaostal za nejlepším časem této sezony svého krajana Felixe Lima z maratonu v Rotterdamu. Pouze deset běžců v historii dokázalo maraton běžet rychleji než vítěz letošního Amsterdamského maratonu.

Pro druhé místo si na Olympijský stadion doběhl další Keňa William Kipsang v čase 2:08:40, třetí skončil Francouz El Hassan Lahssini výkonem 2:10:09. Lichotivou čtrnáctou pozici obsadil český zástupce Pavel Faschingbauer za 2:18:20 jako třetí nejlepší Evropan v závodě. Amsterdamského maratonu se zúčastnilo bezmála 4500 běžců.

Výsledky Amsterdamského maratonu 2004:
MUŽI – 1. Cheboror 2:06:22, 2. W. Kipsang (oba Keňa) 2:08:40, 3. Lahssini (Fr.) 2:10:09, 4. Kigen (Keňa) 2:12:05, 5. van den Broek (Niz.) 2:12:07, 6. Boumlili (Mar.) 2:12:32, 7. S. Kipsang (Keňa) 2:12:43...14. Faschingbauer (ČR) 2:18:20

Kompletní výsledky naleznete zde.

* REMEŠ (Fr.)
Také ve východofrancouzské Remeši se běžel tradiční maraton. Ten zcela ovládli Keňané, když obsadili pět nejvyšších příček. Nejrychlejší v cíli byl Joseph Nguran v čase 2:13:31, o 57 zpět skončil na druhé pozici Henry Serem, třetí doběhl David Maina Ndegwa (2:15:18). Na poloviční trati se prosadil Maročan Mesfin Haylu za 1:02:19.

Výsledky maratonu v Remeši 2004:
MUŽI – 1. Nguran 2:13:31, 2. Serem 2:14:28, 3. Maina Ndegwa 2:15:18, 4. Chesumei Kipketer 2:16:28, 5. J. Cheromei (vš. Keňa) 2:17:29

Výsledky půlmaratonu v Remeši 2004:
MUŽI – 1. Haylu (Mar.) 1:02:19, 2. Ruto 1:02:24, 3. Murei (oba Keňa) 1:02:43

* CARPI (It.)
Keňané ovládli i maratonskou trať v italském Carpi. Od poloviny závodu diktovala tempo devítičlenná skupina, ve které běželo osm keňských reprezentantů. Proti této přesile bojoval osamocený Ital Ruggero Pertile, který se však na domácí půdě dokázal prosadit na třetí pozici. Prvenství získal Haron Kiplimo Toroitich v traťovém rekordu 2:09:09 před Richardem Kipronem (2:09:47).

V závodě žen dominovala Keňanka Anne Kibor Jelagatová časem 2:30:54. Třetí žena letošního Pražského mezinárodního maratonu si vítězství v Itálii s přehledem pohlídala, když už v polovině trati měla minutový náskok na druhou v pořadí Taťjanu Hladyrovou, a v cíli ho zvýšila na 90 vteřin.

Výsledky maratonu v Carpi (It.) 2004:
MUŽI – Toroitich 2:09:09, 2. R. Kiprono (oba Keňa) 2:09:47, 3. Pertile (It.) 2:10:22, 4. Ch. Johnstone (Keňa) 2:10:59
ŽENY – 1. Jelagatová (Keňa) 2:30:54, 2. Hladyrová (Ukr.) 2:32:24, 3. Kotuová (Et.) 2:41:21

BEIJING (Čína)

Hlavní favoritka maratonu v Beijingu, šestá z 10000 metrů na OH v Aténách Sun Yingjie, potvrdila papírové předpoklady a v čínské metropoli zvítězila s více než čtyřminutovým náskokem. Výkon pětadvacetileté vytrvalkyně 2:24:11 je sedmým nejlepším časem na maratonské trati v této sezoně. Druhá v závodě doběhla další Číňanka Zhou Chunxiu (2:28:42), triumf domácích podtrhla Dai Yanyan na třetí pozici za 2:29:58. Prvenství mezi muži vybojoval keňský závodník James Moiben za 2:10:42.

Výsledky maratonu v Beijingu 2004:
MUŽI – 1. Moiben (Keňa) 2:10:42, 2. Isegwe (Tanz.) 2:10:56, 3. Ri Kyong Chol (KLDR) 2:15:24
ŽENY – 1. Sun Yingjie 2:24:11, 2. Zhou Chunxiu 2:28:42, 3. Dai Yanyan (vš. Čína) 2:29:58