Nejrychlejší maraton historie zaběhl v Bostonu Mutai, rekordmanem však není

pondělí 18. dubna 2011
Devětadvacetiletý Keňan dnes vyhrál 115. ročník závodu v Bostonu výkonem 2:03:02, druhý Mosop byl jen o čtyři sekundy pomalejší. Jejich časy však kvůli klesání na trati, které překračuje povolené hodnoty, nemohou být uznány za světový rekord.

Bostonský maraton se již nebude pyšnit jen přídomkem „nejstarší na světě“, po dnešku bude spojován i s nejrychlejším časem historie. Dopomohly k tomu příznivé povětrnostní podmínky a také souboj dvou nejlepších běžců. Lépe ze soupeření vyšel Geoffrey Mutai, který si v závodě vylepšil osobní maximum o bezmála dvě minuty. Světový rekord Haile Gebrselassieho by na "regulérní" trati pokořil o plných 57 vteřin.

Jako druhý doběhl debutant na maratonské trati, Moses Mosop, který finišoval s čtyřvteřinovým odstupem a i on by tak pokořil světový rekord. Kvalitní a vyrovnaná byla i bitva o třetí místo, v níž Etiopan Gebregziagher Gebremariam porazil po výkonu 2:04:53 domácího Ryana Halla o pět vteřin.

Geoffrey Mutai

Před bostonským "superčasem" na sebe Mutai nejvíce upozornil vloni druhými místy v Rotterdamu (2:04:55, dřívější OR) a v Berlíně (2:05:10). Kromě toho v minulosti dvakrát triumfoval v Eindhovenu, kde drží výkonem 2:07:01 traťový rekord,  jednou zvítězil také v Monaku.  Na letošním světovém šampionátu v krosu obsadil pátou příčku.

V ženské kategorii Bostonského maratonu zvítězila další zástupkyně keňské velmoci Caroline Kilelová v čase 2:22:36, se ztrátou dvou sekund doběhla druhá domácí Desiree Davilaová.