přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2003, 22:36

Nejmladší účastník finále výškařů hlavně sbíral zkušenosti

Plni očekávání vzhlíželi fanoušci české atletiky k výškařskému sektoru, v němž bojoval tajný trumf české výpravy na 9. MS v Paříži Jaroslav Bába.

Bába stejně jako všech dvanáct jeho finálových soupeřů prošel na výškách 215 a 220 cm bez problémů, lámat chleba se však v podání nejmladšího účastníka světového finále začal na následných 225 cm. Po dvou nezdarech se přes tuto laťku Bába přenesl na poslední pokus, zvýšení o 4 centimetry už ale bylo nad jeho síly. „Nevyšlo mi to tak, jak jsem si představoval, těch 229 jsem měl skočit,“ komentuje rozladěný Bába svůj neúspěch na výšce, na které absolvoval celkem čtyři pokusy. Třetí skok českého reprezentanta na 229 cm totiž provázely zmatky a prodlevy, jeden z rozhodčích Bábovi zakázal pokus uskutečnit kvůli právě probíhajícímu ceremoniálu, druhý zároveň spustil časomíru. Bába tak v rychlosti skočil, poté však šel k rozhodčím protestovat. „Šel jsem se se svojí špatnou angličtinou protestovat a náhradní pokus se mi podařilo vyhádat,“ říká Bába, „v tom rozčilení to ze mě padalo docela dobře.“ Ani napočtvrté však Bába laťku ve výšce 229 cm nezdolal a na světovém šampionátu v Paříži skončil jedenáctý. 

Jaroslav Bába přiznal, že byl při premiéře na mistrovství světa poněkud svázán nervozitou. Nebylo to ono, v kvalifikaci jsem se cítil líp, byl jsem uvolněnější,“ srovnává osmnáctiletý talent světové výšky svůj stav se sobotním závodem, v němž překonal 229 cm. Před finálovou soutěží přitom spal dobře, plných deset hodin. Po chvilce zklamání z finálového vyřazení už na 225 cm Jaroslav Bába hodnotil své vystoupení s chladnou hlavou: „Finále se také počítá. Jsem rád, že jsem se na mistrovství světa vůbec dostal a prošel z kvalifikace. Považuju to za úspěch. Před závodem jsem si říkal, že nemám co ztratit.“ Zbytek soutěže, ve které bojovalo ještě deset výškařů, si svěřenec trenéra Dudy dostatečně vychutnal. „Atmosféra finále byla úžasná, nejdřív jsem byl naštvanej, ale pak jsem si to tam celkem užíval,“ uvedl Bába, jehož dalším programem v Paříži bude návštěva Eiffelovy věže a fandění svým reprezentačním kolegům. 

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout