Nejlepším domácím atletem roku Roman Šebrle

sobota 15. listopadu 2003
Vítězem ankety Atlet roku 2003 se podle očekávání stal osmadvacetiletý vícebojař Roman Šebrle.

Svěřenec trenéra Dalibora Kupky v tajném hlasování, na kterém se podílelo 89 atletických funkcionářů, trenérů a novinářů, obdržel téměř plný počet bodů a na drtivé většině hlasovacích lístků figuroval na prvním místě. Suverenita desetibojařského světového rekordmana v tradiční anketě je oprávněná, Roman Šebrle jako jediný český atlet v uplynulé sezoně získal medaili na světovém šampionátu v hale i pod otevřeným nebem. V halové sezoně obsadil třetí místo v sedmiboji v Birminghamu, v srpnu se v Paříži stal vicemistrem světa v desetiboji.

Šebrle tak obhájil titul krále mezi českými atlety, v loňském roce mu prvenství v anketě vynesla především zlatá medaile na mnichovském mistrovství Evropy. "Je to pro mě veliká pocta, ale určitě by mě těšilo víc, kdybych vyhrál jinde," uvedl Šebrle po svém úspěchu v anketě. "Taky je škoda, že medailí nebylo víc," posteskl si světový rekordman nad bilancí české atletiky v sezoně 2003, kdy byl jediným reprezentantem, který vybojoval medaili na světové seniorské soutěži. Od roku 1992 se českou atletickou jedničkou už celkem pětkrát stal vícebojař. V  sezoně 1992 to byl olympijský šampion Robert Změlík a v letech 1997 a 1999 pomyslnou štafetu převzal mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák. Celkem šest atletů, kteří se v roce 2002 prosadili do elitní desítky, bylo i letos zařazeno do atletické TOP TEN. Vedle Šebrleho vystoupili na pódium při slavnostním večeru v pražském hotelu Ambassador také překážkář Jiří Mužík, diskařka Věra Pospíšilová, vícebojař Tomáš Dvořák, oštěpař Jan Železný a výškař Tomáš Janků.

Po loňské třetím místě v anketě Atlet roku stanula diskařka
Věra Pospíšilová Cechlová na druhé pozici absolutního pořadí. Pátá příčka na světovém šampionátu, prvenství ve světovém žebříčku sezony 2003, stabilně vysoká výkonnost po celý rok a několikrát překonaný osobní rekord – to jsou hlavní faktory, které ve výsledcích ankety posunuly Pospíšilovou před stálice domácí atletické scény a čtvrté muže mistrovství světa v Paříži, Jana Železného a Tomáše Dvořáka.

Sedminásobný vítěz ankety, oštěpař
Jan Železný, skončil pro rok 2003 na třetí pozici. Světový rekordman letos dominoval ve dvou závodech Golden League, velkolepou podívanou připravil ostravskému publiku při mítinku Super Grand Prix Zlatá tretra, avšak z vrcholného závodu sezony vyšel medailově naprázdno. Na Stade de France v Paříži při svém osmém startu na mistrovství světa obsadil čtvrtou pozici.

Juniorem roku se stal podle očekávání vítkovický výškař
Jaroslav Bába. "Znamená to pro mě moc. Vůbec nevím, co bych k tomu řekl," neskrýval rozpaky juniorský mistr Evropy, "Je to pro mě premiéra v této anketě. Před dnešním večerem jsem byl hodně nervózní. Pořádně jsem nevěděl, co si vzít na sebe, všechno mi trvalo strašně dlouho." V samotném úvodu sezony se svěřenec trenéra Aleše Dudy zabydlel ve světové špičce a nechyběl ve finále obou světových šampionátů letošního roku. V hale i pod otevřeným nebem dokázal překonat národní juniorský rekord a v červenci přivezl zlatou medaili z ME juniorů ve finském Tampere.

Talentovaná překážkářka
Zuzana Hejnová se radovala z vítězství v kategorii Objev roku a po své druhé příčce mezi juniory si tak prohodila pořadí s Jaroslavem Bábou. Podobně jako vítkovický borec přesně nevěděla, co přesně od večera očekávat: "Abych se přiznala, necítím se moc dobře," svěřila. Jablonecká atletka v této sezoně zvítězila ve velkém stylu na 400 m překážek na MS do 17 let v kanadském Sherbrooke, kde ve finálovém závodě vylepšila český rekord dorostenecké i juniorské kategorie. Na juniorském ME v Tampere pak teprve šestnáctiletá Hejnová vybojovala bronzovou medaili. "Každopádně je vítězství v anketě vynikající výsledek. S vítězstvím na atletických šampionátech se to ale nedá srovnávat," uzavřela Hejnová.

Stejně jako v hlavní kategorii ankety se opakuje prvenství z roku 2002 i v pořadí trenérů.
Dalibor Kupka dovedl Romana Šebrleho k desetibojařskému stříbru na světovém šampionátu a k bronzové medaili na MS v halovém sedmiboji. Kupka stál také za letošními výsledky Jiřího Mužíka a Štěpána Tesaříka, kteří se na mistrovství světa v Paříži probojovali do semifinále na 400 m překážek. Mužík se v anketě umístil na sedmé příčce. Ve skupině úspěšného trenéra se dále připravují sprinteři Karel Bláha a Radek Zachoval.

Slavnostním večerem české atletiky v hotelu Ambassador v Praze provázel moderátor
Petr Novotný a v přímém přenosu vyhlašování vysílala Česká televize. Devadesátiminutový přenos tak u televizních obrazovek mohly v hlavním vysílacím čase na programu ČT 1 sledovat miliony diváků. Představování zástupců české atletické špičky střídala hudební a taneční vystoupení. Mezi osobnostmi předávajícími ocenění atletům se objevili například populární spisovatelé Halina PawlowskáMichal Viewegh. "Býval jsem podprůměrný atlet," sebekriticky prozrazuje nejprodávanější domácí autor poslední doby, který se před lety jako závodník zúčastnil okresního kola Poháru Rozhlasu, kde své školní družstvo podpořil ve skoku do dálky a sprinterských disciplínách. "Taky jsem absolvoval závod na 3000 m chůze," odhaluje Viewegh svou atletickou všestrannost. Novinkou z hlediska věcných cen byly tentokrát zlaté cihličky, které obdržela kompletní desítka nejlepších atletů v hlavní kategorii a vítězové kategorií junior, objev a trenér roku. Průměrná hodnota jedné cihličky se pohybuje okolo 15.000 korun. Galavečer české atletiky pro rok 2003 uzavřelo vystoupení legendární skupiny Olympic.