přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. listopadu 2004, 12:02

Nejlepším armádním sportovcem Šebrle

Z hlasování padesátky sportovních odborníků v anketě o nejlepšího armádního sportovce České republiky za rok 2004 vyšel jako vítěz olympijský šampion v desetiboji.

Roman Šebrle se tradičně na slavnostní vyhlašování dostavil s netypicky upravenými vousy, tentokrát jeho tvář zdobil plnovous. „Už mi to roste dlouho a ještě dlouho poroste,“ komentoval svůj vzhled a připustil tak, že podobně může vypadat i za týden při vyhlašování ankety Atlet roku. „Atleta roku si užiju,“ těší se vítěz posledních dvou ročníků ankety, „ten je ještě o stupínek výš. A Sportovec roku ještě o další stupeň.“

Vícebojař Dukly Praha získal v hlasování o nejlepšího armádního sportovce ČR 472 bodů a poprvé v historii ankety zvítězil. Vedle zlaté olympijské medaile Šebrle v této sezoně triumfoval v halovém sedmiboji na MS v Budapešti, kde zároveň vytvořil nový evropský rekord. Vyhrál i nejprestižnější desetibojařské mítinky v Götzisu a Talence a získal prvenství v uznávané Grand Prix desetibojařů. V žádném letošním měření sil v desetiboji či sedmiboji nenašel přemožitele.

Na druhém místě v anketě skončil Šebrleho oddílový kolega Libor Capalini, bronzový medailista z OH v moderním pětiboji a armádní mistr světa. Třetí pozice patří devatenáctileté střelkyni Lence Hykové, stříbrné z OH a juniorské mistryni Evropy. První desítku celkového pořadí uzavírá druhý zástupce atletiky Adam Ptáček. Zařazení mezi nejlepší si tyčkař Dukly Praha vysloužil především stříbrnou medailí z halového mistrovství světa. 

V pořadí ankety se objevilo celkem 39 jmen, kromě Šebrleho a Ptáčka měla atletika zastoupení v oštěpaři Janu Železném, který skončil šestadvacátý, a výškaři Svatoslavu Tonovi na 31. místě.

Atletika posbírala přední umístění také v dalších kategoriích. Trenérem roku byl vyhlášen Dalibor Kupka, který stál za olympijským zlatem Romana Šebrleho a úspěchy dalších olympioniků Jiřího Mužíka a Štěpána Tesaříka. Družstvo Dukly Praha skončilo čtvrté v hodnocení armádních oddílů. Celek mužů má za sebou úspěšně vystoupení v Poháru mistrů evropských zemí, kde v silné konkurenci podlehl jen domácímu LUČ Moskva. Mezi deseti jubilanty oceněnými věcným darem byl pětasedmdesátiletý Pavel Jílek, reprezentant v hodu oštěpem a dlouholetý pracovník Správy vrcholového sportu Ministerstva obrany.     

V průběhu slavnostního večera dekoroval ministr obrany Karel Kühnl Záslužnými kříži 1. stupně legendy českého a československého sportu Františka Čapka a Jiřího Holíka. Devadesátiletý Čapek je naším nejstarším olympijským vítězem, v Londýně 1948 získal zlato v závodě kanoistů na 10 km. Bývalý hokejista Jiří Holík se stal třikrát mistrem světa a medaili vybojoval na čtyřech olympiádách, což je ve světě hokeje ojedinělý případ. Premiérově byl v anketě udělen titul Rytíř armádního sportu, který obdržel sportovní střelec Luboš Račanský, desetinásobný mistr světa a bronzový medailista z OH.

Pořadí ankety o nejlepšího armádního sportovce ČR 2004:
1. Roman Šebrle (atletika) 472
2. Libor Capalini (moderní pětiboj) 371
3. Lenka Hyková (sportovní střelba) 354
4. Jiří Gečnuk (parašutismus) 210
5.–6. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom) 165
7.–9. David Jirka, Tomáš Karas, David Kopřiva (veslování) 118
10. Adam Ptáček (atletika) 111

26. Jan Železný (atletika) 9
31. Svatoslav Ton (atletika) 6

Trenér roku:
1. Dalibor Kupka (atletika)

Junior roku:
1. Lenka Hyková (sportovní střelba)

Malý kolektiv:
1. Jirka, Kopřiva, Karas, Hanák (veslování)

Armádní sportovní oddíl:
1. Moderní pětiboj – Dukla Praha

4. Atletika – Dukla Praha

Nejlepší sportovci UNIASK (Univerzitní armádní sportovní klub) ČR:
Michal Michalík (moderní pětiboj)
Jarmila Machačová (cyklistika)
Radek Hemelík (zápas)

Nejlepší trenér UNIASK:
German Khutornoj (zápas)

Nejlepší kolektiv UNIASK:
Reprezentační družstvo žen v parašutismu

Rytíř armádního sportu:
Luboš Račanský (sportovní střelba)

Ukončení aktivní kariéry:
Olga Voženílková (moderní pětiboj)

Vyznamenání Záslužný kříž ministra obrany 1. stupně:
František Čapek (kanoista)
Jiří Holík (lední hokej)

Ocenění jubilanti:
František Čapek (kanoistika)
Milan Kartůsek (lékař hokejového družstva Dukla Jihlava)
Josef Kolář (cyklistika)
Pavel Jílek (atletika)
Rudolf Kocek (bývalý předseda Čs. fotbalového svazu)
Jiří Žára (dlouholetý náčelník Vědeckého a výzkumného pracoviště armádního vrcholového sportu)
Jaroslav Šíma (dlouholetý funkcionář Správy vrcholového sportu MO)
Jiří Holík (lední hokej)
Jan Suchý (lední hokej)
Jaroslav Škarvan (házená)

Tomáš Klement

Vytisknout