Nejlepší umístění na ME v krosu vybojovali junioři

neděle 14. prosince 2003
Nejvýše umístěným českým reprezentantem na 10. mistrovství Evropy v krosu se stal Jan Kreisinger.

Českobudějovický junior odlétal na šampionát do skotského Edinburghu jako úřadující mistr republiky ve této kategorii, své postavení v českém týmu tak potvrdil. V konkurenci nejlepších přespolních běžců Evropy obsadil Jan Kreisinger 23. pozici. Nejdůležitější momenty závodu na 6595 m z pohledu českého borce přišly zřejmě ve druhém okruhu, kdy musel čelit chvilkovému výpadku. „Měl jsem tam krizi, vůbec mi to neběželo,“ uvedl Kreisinger. Ve druhé polovině trati už se však devatenáctiletý běžec „dostal do závodu“ a doběhl si pro solidní umístění. Jednatřicátým místem překvapil Tomáš Bednář. Michal Málek a Václav Janoušek skončili na 77., resp. 79. příčce. Právě junioři ČR startovali také v rámci soutěže družstev, kde byla hodnocena pořadí kompletní čtveřice českých závodníků.

Z celkového počtu šestnácti družstev obsadili čeští mladíci se součtem 210 bodů 12. pozici. Ve stejné věkové kategorii žen se v českém dresu představila Lucie Křížová. Účastnice letošního MS do 17 let v kanadském Sherbrooke doběhla na trati o délce 4520 metrů na 61. místě.

Janě Biolkové v ženské kategorii se splnil cíl, který si pro závod v Edinburghu stanovila. Chtěla totiž dosáhnout lepšího umístění než při svých předchozích čtyřech startech na evropském šampionátu. Jednačtyřicátou pozicí na 10. ME se posunula o tři příčky výš, než byl její dosavadní nejlepší výsledek. Úřadující mistr ČR David Gerych skončil v závodě mužů pětapadesátý.

Prakticky ve všech závodech 10. mistrovství Evropy v krosu se prosadili favorité. Mužskou kategorii ovládl vítěz posledních dvou ročníků, Ukrajinec Sergij Lebiď, který se tak se čtyřmi zlatými medailemi a jednou stříbrnou a bronzovou zařadil vedle Portugalce Guerry do čela tabulky individuálních medailových úspěchů na ME přespolních běžců. Domácí modla a držitelka nejlepšího světového času v maratonu Paula Radcliffeová s přehledem vybojovala prvenství mezi ženami a na své konto si připsala druhý titul mistryně Evropy. Zároveň se stala hlavním strůjcem britského prvenství v soutěži družstev. V kategorii juniorů se na prvních dvou místech opakovalo pořadí z loňského roku, když si pro cenné kovy ve stejném čase doběhla dvojčata Jevgenij a Anatolij Rybakovové. Ruskou hegemonii v tomto závodě završil bronzový Alexej Reunkov. Evropský titul ze závodu juniorek putuje do Lotyšska zásluhou Inny Poluškinové.