přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Nejlepší evropští atleti převzali svá ocenění

Anketa o atleta roku Evropy už zná několik dnů všechny své vítěze. Dospělí – mistři světa Domínguezová a Idowu, i vycházející hvězdy juniorští mistři Evropy – Grøvdalová a Lemaître byli vyhlášeni při slavnostním večeru v rámci Konventu EAA v Budapešti.

Stýplařka Marta Domínguezová pojala ocenění nejen jako pro svou osobu, ale pro všechny lidi, kteří ji pomáhali. „Bylo skvělé vyhrát v Berlíně zlato a tahle cena jej udělala ještě sladší,“ prohlásila dále 34letá Španělka, která se stala vůbec první vítězkou z větší země Pyrenejského poloostrova (anketu už vyhrál Portugalec Obikwelu před třemi lety). Domínguezová dokázala v nejmladší olympijské disciplíně pro ženy zúročit své zkušenosti ze třech olympiád a pěti MS, stejně jako široké škály distancí. Medaile sbírala spíše na evropské úrovni, ziskem světového zlata se však zapsala nesmazatelně do globální kroniky atletiky.

Také mužský vítěz, Phillips Idowu, už dosáhl věku třicátníka, na sklonku letošního roku mu bude 31. Britský trojskokan si zažil trpké zklamání v Pekingu, v německé metropoli si vše vynahradil. Osobním rekordem a světovým výkonem roku 17.73 doskočil nejen při titul mistra světa, ale i pro vítězství v anketě EAA, čímž se přidal ke krajanům Jacksonovi, Christie, Edwardsovi a Chambersovi. „Rozhodně neplánuju končit!“ vyhlásil důrazně Idowu, „směřuji k olympiádě v Londýně 2012.“ Proč ne, když bude v jeho domově...

Karoline Bjerkeli Grøvdalová ovládla na MEJ pětku i stýpl, za což byla oceněna titulem ženské vycházející hvězdy Evropy. A pro příští rok by 19letá norská vytrvalkyně ráda, aby její hvězda začala stoupat i mezi dospělými. Chce reprezentovat na mistrovství Evropy družstev a také na individuálním ME v Barceloně.

Její mužský vrstevník Christophe Lemaître je zjevením ve sprintu. Čas 10.04 – juniorský evropský rekord – je u bílého sprintera opravdu velkou věcí. A je třeba ještě jednou připomenout nízký věk francouzského reprezentanta. Ambice jsou pro příští rok vysoké, překonat 10vteřinovou hranici.

V rámci večera byla také poprvé předána cena pro ženský leadership v atletice, kterou obdržela, rovněž již dříve ohlášená, Thórdís Lilja Gísladóttirová. Islanďanka byla odměněna za práci na akademické i klubové půdě.

Video z předávání

Michal Procházka

Vytisknout