přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. října 2010, 10:41

Nejlepší desítka atletů letošní sezony byla vybrána

Do hlasování výroční ankety ČASu „Atlet roku 2010“ poslalo svůj hlas 132 odborníků z řad trenérů, funkcionářů a novinářů. V tuto chvíli už známe kompletní výsledky, včetně doprovodných kategorií junior, objev a trenér roku.

Prozatím zveřejňujeme desítku jmen v abecedním pořádku společně s krátkými medailonky a pořadí od 11. místa dále. Kompletní tajenka bude odhalena v přímém přenosu České televize v sobotu 6. listopadu od 21:40 hodin při slavnostním galavečeru „Atlet roku 2010“ v hotelu Ambassador.
Roman Šebrle vypadl po třinácti letech z desítky, kdy v ní nepřetržitě figuroval. Pětinásobný vítěz ankety v řadě 2002-2006 navíc skončil dvakrát druhý (2000 a 2007) a jednou třetí (2001). Nováčky jsou mezi nejlepšími Eliška Klučinová a Lenka Masná, návrat od poslední účasti v roce 2007 se podařil Denise Rosolové.


Roman Šebrle se umisťoval od 1997 do 2009 mezi top ten, letos poprvé chybí - foto v článku: T. Železný

Medailony desítky „ATLETA ROKU 2010“

Jaroslav Bába prodloužil čekání na medaili z vrcholné akce už na pět let, naposledy se bronzový z aténské olympiády zaskvěl titulem na ME dvaadvacítek. Stejně jako před rokem se svěřenec Jana Janků staršího při halovém šampionátu neprobil z kvalifikace, pod otevřeným nebem se Bába musel v Barceloně spokojit s pátým místem.

Oštěpař Petr Frydrych si před rokem odbyl premiéru v top ten „Atleta roku“. Letos jej hlasující opět vybrali mezi deset nejlepších, přestože jako jediný z nominovaných chyběl ve své disciplíně v elitní osmičce na mistrovství Evropy. Před vynucenou závodní pauzou totiž stačil významně přiblížit osobní rekord k 90 metrům, čímž se stal druhým nejlepším oštěpařem historie za svým trenérem Janem Železným. A vidět byl Frydrych také v Diamantové lize, kde proháněl jinak suverénního Nora Thorkildsena.

Překážkářce Zuzaně Hejnové nevyšel individuální start na čtvrtce při halovém MS, poté však ve štafetě vybojovala čtvrté místo, které se po diskvalifikaci Jamajčanek patrně promění v bronz. Hned zkraje hlavní části sezony vylepšila vlastní národní rekord na 400 metrů překážek na výtečných 54.13. To ji posunulo k pravidelným startům v Diamantové lize, kde svěřenkyně Martiny Blažkové skončila nakonec celkově druhá. První medaile na vrcholné akci Hejnové unikla jen těsně, v Barceloně ji o ni připravily závěrečné metry finále.

Jakub Holuša se po loňském váhání mezi tratěmi usadil pevně na osmistovce, ačkoli patnáctistovku testoval i letos, a nikterak špatně. Na půlce se svěřenci Josefa Vedry vedlo dokonce nadmíru dobře, v hale i venku si osobáky významně přiblížil českým rekordům. Při obou letošních šampionátech se Holuša probojoval do finále, nakonec si z halového světa v Dauhá i venkovní Evropy v Barceloně odvezl pátá místa.

atlet_roku_2010_plakat_b.jpg
Náhled plakátu (lze zvětšit)

Mezi nejlepší desítku atletů roku poprvé pronikla sedmibojařka Eliška Klučinová. Výkonnostní skok naznačila už v deštivém a chladném Götzisu, jen těsně tu nepřekonala osobní rekord. Zanedlouho doma v Kladně útočila na letité národní maximum a nakonec jej kuriozně vyrovnala. Životní sezonu korunovala Klučinová sedmým místem při evropském šampionátu, kde jí navíc oštěp nevyšel tolik jako při kladenském rekordu.

Půlkařka Lenka Masná ve světové konkurenci v hale jen těsně nenakoukla do finále, sedmé místo v Dauhá však pro ni nezůstalo stropem. Přes zdravotní komplikaci po „faulu“ soupeřky při Odložilově memoriálu se svěřenkyně Jiřího Sequenta skvěle připravila na barcelonský vrchol. Dva časy pod dvě minuty, které Masná předtím ještě nepřekonala, jí na mistrovství Evropy vynesly šesté místo.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková pokračuje úspěšně v návratu do sektoru a pozvolna, zato pravidelně vylepšuje v obou částech sezony svůj osobní rekord. Ten má po létě už absolutní hodnotu 466 cm. Stejně jako loni se svěřenkyně Nikolaje Goroškova nominovala na hlavní akce obou částí sezony, tentokrát však ve světové halové i evropské venkovní konkurenci postoupila do finále. A růst mezi elitu potvrdila Ptáčníková dvěma pátými místy, přičemž při mistrovství Evropy ji dokonce jen horší zápis dělil od medaile.

Objev roku 2004 Denisa Rosolová se po třech letech vrací do elitní desítky ankety, nikoli však jako dálkařka-vícebojařka. V roli čtvrtkařky se zabydlela rychle, v hale ještě pod vedením Aleše Dudy pronikla do semifinále MS a pomohla čtvrtému, možná nakonec třetímu místu štafety. Venku pak už jako svěřenkyně Martiny Blažkové ohromila vítězným osobákem 50.85 při Zlaté tretře. Senzační proměnu dokonala Rosolová pátým místem v Barceloně, kde se velmi přiblížila i rekordnímu času z Ostravy.

Hořkosladkou příchuť má sezona pro sprintera překážkáře Petra Svobodu. V hale třikrát vylepšil národní rekord až na světových 7.44 při mistrovství ČR, z Dauhá si pak odvezl výborné páté místo. Po krizi v úvodu venkovní sezony si svěřenec jmenovce Ludvíka Svobody zvedl sebevědomí národním rekordem 13.27 při Odložilově memoriálu. V Barceloně si skvěle rozjeté finále pokazil a skončil bez vysněné medaile šestý. Se světovou konkurencí se pral Svoboda zdatně v Diamantové lize, kde vybojoval dvě čtvrtá místa.

Oštěpařka Barbora Špotáková se zapsala do historie jako první vítězka diamantové trofeje ve své disciplíně, když jako ambasadorka nově vzniklého seriálu objela všech sedm mítinků a pokaždé skončila do třetího bodovaného místa. Výkonnostně však i kvůli zraněním stagnovala. S bolavým loktem byla nucena bojovat při mistrovství Evropy, stačilo to na bronz, jediný cenný kov v české výpravě. Udržela tím však svou medailovou šňůru trvající od předešlého šampionátu před čtyřmi lety. Po jedenácti letech spolupráce s Rudolfem Černým se přesunula do skupiny Jana Železného.


Barbora Špotáková vyhrála už třikrát v řadě

Pořadí mimo finálovou desítku:
11. Josef Prorok  197 bodů
12. Roman Šebrle 118 b
13. ČR 4x400 m    38
(Rosolová, Bartoničková, Bergrová, Hejnová)
14. Antonín Žalský   30
15.= Michal Balner    25
15.= Vítězslav Veselý   25
17. Lucie Škrobáková   11
18. Jan Kudlička      4
19. Roman Novotný     3
20. Jarmila Klimešová     2
21. Pavel Maslák     1

Michal Procházka

Vytisknout