přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2004, 14:29

Nejlepší atletka světa na Zlatou tretru

V úterý 8. června se na mítinku Zlatá tretra v Ostravě představí nejlepší atletka planety podle hodnocení IAAF, výškařka Hestrie Cloeteová.


Foto: E. Erben
Jihoafrická závodnice se honosí zlatými medailemi z posledních dvou světových šampionátů. Na OH v Sydney skončila na druhé pozici, vystoupení na ostravském mítinku pro ni bude premiérovým startem na starém kontinentu v nové olympijské sezoně. Titul světové atletické jedničky si v loňském roce vysloužila také vylepšením osobního rekordu 2.06 m, kterým figuruje na třetím místě historických tabulek pod otevřeným nebem.
„Cloeteová jednou může pomýšlet i na světový rekord. Nám by bohatě stačilo, kdyby v Ostravě pokořila rekord mítinku 2.02 m,“
nechal se slyšet manažer Zlaté tretry Alfonz Juck.
„Na startovní listinějsou také čtyři kvalitní výškařky v čele se Zuzanou Hlavoňovou,připojil Juck. Ostravské publikum v úterý uvidí celkem 9 výškařek s osobním maximem 2.00 m a více. Přijede úřadující olympijská vítězka Jelena Jelesinová z Ruska, chorvatská vycházející hvězda a třetí žena letošního halového MS v Budapešti Blanka Vlašičová. Chybět nebude ani aktuálně vedoucí výškařka světových tabulek této sezony. Výkonem 1.99 m se na čele usadila už šestatřicetiletá Ukrajinka Inga Babakovová (na snímku).

Rekord mítinku bude ve hře také ve sprintu žen na 100 metrů. Dosud nejrychleji na Zlaté tretře běžela Jarmila Kratochvílová, když v roce 1982 protnula cílovou pásku v čase 11.16. Hvězdnému obsazení závodu dominuje čtveřice Američanek. Hlavní favoritkou by měla být světová šampionka z Paříže 2003 Torri Edwardsová, která stovku umí za 10.93. O celou desetinu lepší osobní rekord má Chryste Gainesová, držitelka zlaté olympijské medaile se štafetou 4x100 m. Latasha Colanderová už letos zaběhla 11.12, tedy lepší čas, než je rekord ostravského atletického podniku. Inger Millerová se z celého kvarteta může pyšnit nejhodnotnějším osobním výkonem. Při zisku stříbrné medaile na MS 1999 v Seville dosáhla času 10.79.

Celkově se na 43. ročníku mítinku Zlatá tretra, podruhé zařazeného do kategorie IAAF Super Grand Prix, mohou diváci těšit na 30 medailistů z posledního mistrovství světa v Paříži, z toho na deset šampionů ze stejné soutěže. Ve výčtu atraktivních čísel lze pokračovat, na vítkovickém stadionu se představí 8 olympijských vítězů a 9 světových rekordmanů, televizní záznam mítinku se objeví ve 170 zemích světa. Na závodech bude osobně přítomen prezident Mezinárodní atletické asociace IAAF Lamine Diack.
„Letošní tretra bud nejkvalitněji obsazenou atletickou soutěží historie České republiky,“ uvedl Alfonz Juck. Zlatá tretra letos obhajuje pátou pozici v hodnocení všech mítinků IAAF včetně seriálu Golden League. „Chtěli bychom tohle místo uhájit. Věřím, že vzhledem k síle účastníků by se to mohlo podařit,“ sdělil ředitel mítinku Tomáš Petera. 

Tomáš Klement

Vytisknout