přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Nejlepší atletka měnit dres nebude

Atletickým světem tento týden prolétla informace o údajné nabídce italského občanství pro Jelenu Isinbajevovou. Za případný „přestup“ měla tyčkařka inkasovat 6 milionů dolarů (asi 140 milionů korun).

Světová rekordmanka však podobné spekulace odmítla, prostřednictvím svého manažera vzkázala: „Miluji Rusko a svou vlast budu vždy reprezentovat.“ Italská federace FIDAL se už nechala slyšet, že se v žádném případě nejedná o její aktivitu. Bublina se zřejmě začala nafukovat směrem k Apeninskému poloostrovu na základě úzkých vazeb Jelenina nového trenéra Vitalije Petrova na Itálii. Kouč olympijské vítězky působí na sportovní škole ve Formii a připravuje také bývalého mistra světa Giuseppeho Gibilisca.

Třiadvacetiletá Isinbajevová by se podle pravidel Mezinárodní atletické asociace IAAF změnou občanství musela vzdát startů na mezinárodní scéně po dobu tří let. V této chvíli by takový výpadek představoval absenci na mistrovství světa 2007 v Ósace a olympijských hrách v Pekingu o rok později. Osmnáctinásobná světová rekordmanka se nyní hlavně soustředí na probíhající sezonu s cílem uspět na domácím mistrovství světa v Moskvě. Ještě předtím má v plánu 18. února v Birminghamu atakovat vlastní světový rekord pod střechou (4.90 m), za který by měla inkasovat 30 tisíc dolarů.      

LONDÝN:
O změnu reprezentačního dresu naopak usiluje jamajský výškař Germaine Mason. Bronzový medailista z halového MS v Budapešti vlastní od roku 2000 britský pas a rád za by Spojené království závodil už v srpnu na mistrovství Evropy v Göteborgu. Podle svých slov třiadvacetiletý Mason již učinil všechny nezbytné kroky pro změnu občanství a v jeho rozhodnutí mu nebrání ani Jamajská atletická asociace. Výškař nyní čeká na stanovisko Mezinárodní atletické asociace IAAF.

NAIROBI/TUCSON:
Keňská atletická asociace je v této chvíli na tahu ve vyjednávání o změně občanství Bernarda Lagata, medailisty na 1500 metrů z OH 2000 i 2004. Jednatřicetiletý běžec je občanem USA od března 2004 a má zájem tuto zemi reprezentovat. Američané zaslali Keňské atletické asociaci žádost o povolení startu Lagata v barvách USA, výsledek vyplyne z následného jednání obou stran.   

Tomáš Klement

Vytisknout